101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Próbna matura już po raz dziesiąty. Przygotuje do prawdziwego egzaminu

Data publikacji: 08.01.2019 13:34
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
08.03.2018 Kielce. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego. Próbna matura

08.03.2018 Kielce. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego. Próbna matura
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uniwersytet Jana Kochanowskiego po raz 10 zorganizuje Świętokrzyską Próbną Maturę. Decyzję uczelni ogłosił właśnie Piotr Burda, rzecznik uniwersytetu i inicjator pierwszej edycji próby. Jak powiedział, sprawdzian, który pierwotnie miał pomóc młodym ludziom z województwa świętokrzyskiego, stał się wydarzeniem, w którym bierze udział prawie pół Polski, a nie tylko szkoły z naszego regionu.

- Mamy też sporo szkół z południa województwa mazowieckiego, z Podkarpacia i Małopolski. Nasza próbna matura jest bardzo popularna w województwie śląskim, biorą w niej udział szkoły z Częstochowy, Rybnika, czy Katowic - wymienia Piotr Burda.

Tradycyjnie próbną maturę wspiera Urząd Miasta Kielce, który finansuje przygotowanie arkuszy z pytaniami. Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc twierdzi, że egzamin bardzo pomaga młodym ludziom, którzy chcą uzyskać dobry wynik na prawdziwej maturze.

- Przede wszystkim dzieciaki mogą przetrenować procedurę, sprawdzić swoją wiedzę i zobaczyć co muszą uzupełnić. To kluczowe, by odnieść sukces później na prawdziwym egzaminie dojrzałości. Ważne, że robimy to z bardzo mocnym partnerem, jakim jest UJK. Nasze wsparcie polega na kieleckich metodykach, którzy przygotowują arkusze z pytaniami - mówi Marcin Różycki.

Arkusze do języka polskiego i matematyki przygotowują eksperci z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, natomiast język angielski, to dzieło Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Pierwszym egzaminem będzie tradycyjnie język polski, który młodzi ludzie napiszą 11 marca. We wtorek, 12 marca zaplanowano matematykę, natomiast w środę odbędzie się egzamin z języka angielskiego. Wszystkie matury będą na poziomie podstawowym. Natomiast szkoły dostaną również arkusze w wersji elektronicznej, które pozwolą im zorganizować próbną maturę z chemii na poziomie rozszerzonym.  

Organizowaną przez UJK próbną maturę co roku wspiera Radio Kielce. Pomagamy w dystrybucji arkuszy i udostępniamy studio nagraniowe do przygotowania egzaminu z języka angielskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution