101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zdjęcia obrońców Starachowic i żołnierzy Westerplatte na karcie kalendarza

Data publikacji: 08.01.2019 13:58
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kalendarz wydany przez starachowicki urząd miasta

Kalendarz wydany przez starachowicki urząd miasta
Fot. UM Starachowice

Pochodzący ze Starachowic bohaterowie września 1939 roku zostali upamiętnieni w kalendarzu, wydanym przez starachowicki urząd miasta. Wydawnictwo jest związane z 80. rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej.

Na zdjęciach znaleźli się obrońcy Starachowic z 6 września 1939 roku i żołnierze walczący na Westerplatte. Są dowódcy jednostek wojskowych, ale także żołnierze pełniący zwykłą służbę.  

W kalendarzu jest m.in. major Lucjan Trzebiński, który we wrześniu 1939 roku sprawował faktyczną władzę wojskową w mieście. Jest także zdjęcie ogniomistrza Wiktora Dróżdża, któremu przypisuje się, że strzałem z armaty ustawionej na Wanacji zniszczył niemiecki samochód pancerny. Na pamiątkę tego wydarzenia na wjeździe do Starachowic ustawiona jest replika armaty będąca pomnikiem poświęconym obrońcom Starachowic.

Historyk Adam Brzeziński, który przygotowywał wydawnictwo przypomina, że część żołnierzy Westerplatte stanowili mieszkańcy Kielecczyzny, wśród nich pochodzący ze Starachowic strzelec Eugeniusz Aniołek, który był adiutantem majora Sucharskiego. Jego podobizna również znajduje się w okolicznościowym kalendarzu. Są także oficerowie, którzy zginęli w Katyniu. W sumie 28 zdjęć pochodzi z jego zbiorów oraz Zbigniewa Bielata. Kalendarz zostanie przekazany do starachowickich szkół, placówek kultury, instytucji publicznych, parafii, spółdzielni mieszkaniowych, redakcji. Łączny nakład, to 300 egzemplarzy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution