101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W ciągu jednego dnia zorganizowali noclegownię w Ostrowcu

Data publikacji: 08.01.2019 15:24
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Noclegownia dla bezdomnych przy ulicy Słonecznej 40 w Ostrowcu Świętokrzyskim
Ostrowiec Świętokrzyski. 08.01.2019 / Fot. Ksiądz Paweł Anioł

Nieformalna noclegownia dla 20 mężczyzn powstała wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilku bezdomnych mężczyzn prosiło o pomoc księdza Pawła Anioła, dyrektora hospicjum i prezesa fundacji „Anielskie Skrzydła”. W ciągu jednego dnia udało się stworzyć warunki, które wystarczą, aby bezpiecznie przetrwać zimę. Pomogło w tym Stowarzyszenie Wspólnota Świętokrzyska, która udostępniła część budynku przy ulicy Słonecznej 40, która była pusta i nieużywana.

Jak informuje ksiądz Paweł Anioł, na terenie miasta funkcjonuje tylko jedna noclegownia, która mieści 22 osoby. W czasie zimy część bezdomnych śpi na klatkach schodowych, w śmietnikach czy kanałach. Mariusz Ćwik jest jedną z osób, która prosiła księdza Anioła o wsparcie. Jak mówi, zima to bardzo trudny czas, a on przeganiany był z klatki do klatki.

- Spałem po klatkach na betonie, ale policja kazała mi znaleźć sobie inną klatkę, bo się ludzie żalili na mnie. Nie pije alkoholu i nie przeszkadzam, chciałem tylko położyć się spać - mówi bezdomny. Dodaje, że miejsce, które zorganizował ksiądz Anioł jest bardzo dobre, cieszy się, że ma możliwość zrobienia ciepłej herbaty.

Ksiądz Paweł Anioł informuje, że przy ulicy Słonecznej potrzebujący mają dobre warunki. Jest toaleta, ciepła woda oraz możliwość przygotowania kawy czy herbaty.  Do noclegowni przekazano starszą pościel z hospicjum oraz materace od chińskiej firmy, która prowadziła w hucie inwestycję.

- Te materace trzymaliśmy właśnie w tej świetlicy Wspólnoty Świętokrzyskiej, więc ładnie to się wszystko złożyło - mówi ksiądz Anioł.  Zaznacza, że noclegownia będzie przyjmować osoby po spożyciu alkoholu, ale nie pijane. Porządku w noclegowni na razie będzie pilnować dwóch mężczyzn, którzy w ostatnich dniach zgłosili się po pomoc.

W Ostrowcu Świętokrzyskim żyje około 130 osób bezdomnych, większość to mężczyźni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution