101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielecki policjant zdobywa góry i niesie pomoc

Data publikacji: 08.01.2019 15:31
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Dorota Klusek
Komentarze
Łukasz Pabian podczas jednej ze swoich wypraw

Łukasz Pabian podczas jednej ze swoich wypraw
Fot. archiwum prywatne

Podkomisarz Łukasz Pabian, Naczelnik Wydziału Prewencji w Komisariacie IV Policji w Kielcach już za kilkanaście dni, 29 stycznia, wyrusza do Argentyny, by zdobyć Aconcaguę - drugi co do wielkości szczyt w tak zwanej Koronie Ziemi, mający wysokość 6960 metrów nad poziom morza.

Wyprawa odbywa się hasłem: „Aconcagua dla Moniki - Razem Możemy Więcej”. Łukasz Pabian chce zachęcić ludzi do pomocy finansowej dla chorej 15-latki z Połańca, podopiecznej Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”.

Łukasz Pabian od 2001 roku wędruje po górskich szlakach. Jako dziecko zakochał się w polskich Tatrach, co roku przemierza Orlą Perć. Jednak głód adrenaliny sprawił, że zaczął szukać kolejnych wyzwań. W 2016 roku wspiął się na Mont Blanc, a w 2017 na najwyższy szczyt Kaukazu - Elbrus.

Przed nim kolejna wyprawa. Już 29 stycznia wyruszy do Argentyny, aby zdobyć Aconcaguę, jak podkreśla Łukasz Pabian, najwyższy szczyt na obu Amerykach.

- 6960 metrów n.p.m., także mówimy już tutaj praktycznie o siedmiotysięczniku. Znawcy zalecają wejście z użyciem aparatu tlenowego. My z przyczyn osobistych, ale też i po części ze względów ekonomicznych, będziemy próbowali tam wejść bez „tlenu”. Mamy czas na aklimatyzację. W Ameryce będziemy nie mniej niż trzy tygodnie. Trzeba martwić się o to, by pogoda pozwoliła wejść na tę górę - podkreśla Łukasz Pabian.

Kielecki policjant rusza w Andy razem z doświadczonym alpinistą z Tychów - Aleksandrem Pilukiem. Chcą zdobyć kolejny szczyt, ale przy okazji pomóc.

- Chciałbym pokreślić, że cała ta wyprawa jest w 100 procentach finansowana z naszych środków prywatnych, natomiast nagłośnienie tej akcji ma na celu dotarcie do jak największej liczby ludzi, którzy chcą pomóc 15-letniej Monice Wawrzkiewicz z Połańca, która potrzebuje pieniążków na operację guza mózgu. Operacja ta będzie wykonana w Niemczech, kosztuje ponad 100 tysięcy złotych - wyjaśnia Łukasz Pabian.

Monika Wawrzkiewicz zmaga się z padaczką lekooporną i nowotworem mózgu.

To kolejny raz, kiedy Łukasz Pabian swoją wyprawę dedykuje chorym. W 2017 roku wpłaty zebrane przy okazji wyprawy na Elbrus wsparły leczenie dwojga dzieci: Julki i Kacpra.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution