101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowe oblicze XVIII-wiecznego pałacu w Wiśniowej

Data publikacji: 10.01.2019 13:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Remont pałacu w Wiśniowej
Wiśniowa. 11.01.2019 / Fot. Urząd Miejski w Staszowie

Zabytkowy pałac w Wiśniowej w gminie Staszów przechodzi remont. Obiekt powstał w XVIII wieku i przez pewien czas należał do rodziny Kołłątajów. Współtwórca Konstytucji 3 Maja Hugo Kołłątaj przebywał tam u swojego kuzyna Eustachego.

Pałac, to jeden z najciekawszych obiektów na terenie gminy Staszów. W pierwszym etapie prac zrealizowanym w ubiegłym roku odnowiono jedną salę, korytarz i część schodów. Teraz  będzie remontowane piętro, balustrady i klatka schodowa. Wymienione zostaną także drzwi. Na wiosnę zaplanowany jest remont elewacji pałacu, wymiana okien i dachu powiedział burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Po remoncie obiekt będzie wykorzystywany przede wszystkim do organizowania imprez kulturalnych. Planowane są także konferencje i spotkania.

Dotychczasowa Izba Pamięci Hugo Kołłątaja zamieniona zostanie w muzeum jemu poświęcone.

-To bardzo ważne, ponieważ w izbie jest wiele dokumentów i pamiątek związanych z Hugo Kołłątajem, a oprócz tego wiele cennych przedmiotów wciąż pozostaje u ludzi, którzy chętnie je przekażą - stwierdził burmistrz Leszek Kopeć.

Władze miasta chcą wykorzystać pałac także do innych celów. Zamierzają powrócić do tradycji organizowania w nim kolonii i obozów harcerskich. Będą także odbywały się tzw. białe szkoły. 

Sołtys Wiśniowej Grażyna Syska powiedziała, że plany związane z nowym wykorzystaniem pałacu bardzo cieszą mieszkańców, głównie ze względu na perspektywę  znalezienia pracy w obiekcie, który będzie potrzebował obsługi.

Gmina uzyskała dofinansowanie na remont obiektu z ministerstwa kultury i pieniędzy unijnych.

Ostatnio w pałacu znajdowała się szkoła podstawowa. Teraz zostało tylko przedszkole, które będzie tam funkcjonowało po zakończeniu remontu.

W kościele parafialnym w Wiśniowej znajduje się serce Hugo Kołłątaja. Trafiło tam zgodnie z jego życzeniem.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution