101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wzrasta liczba osób zainteresowanych adopcją dziecka

Data publikacji: 10.01.2019 14:28
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Na zdjęciu od lewej Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Anna Sokołowska-Smołkowska - dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego w Kielcach
Kielce. 10.01.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z roku na rok wzrasta liczba osób zainteresowanych adopcją dziecka. W ubiegłym w województwie świętokrzyskim o adopcję starało się 50 rodzin i trzy osoby samotne. W sumie dzieci zgłoszonych do adopcji było 173, jednak do rodzin zastępczych trafiło kilkadziesiąt z nich.

To dlatego, że większość pozostaje w rodzinach spokrewnionych, gdzie  czują się dobrze, bo są związane więzami emocjonalnymi.

Aby zostać rodzicem zastępczym, wciąż potrzeba sporo czasu. Jak mówi Anna Sokołowska-Smołkowska, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego w Kielcach, najpierw rodzina przechodzi trzymiesięczne szkolenie, podczas którego poznaje potrzeby dzieci i dowiaduje się, z jakimi problemami może się później zetknąć. Otrzymuje kwalifikacje, a potem czeka zwykle około roku na adopcję.

- Abyśmy mogli stosownie dobrać rodzinę, musimy poznać osoby starające się o dziecko. Nie dzieje się to z automatu. To nie jest kolejka, gdzie odkreślamy „następny proszę”, dlatego czas bywa różny - mówi dyrektorka. 

Osób, starających o adopcję było w ciągu 7 lat ponad pół tysiąca. Większość z nich to małżeństwa, ale zdarzało się, że o dziecko starały się osoby samotne.

Jak zaznacza dyrektorka, czas nie jest głównym problemem. To także kwestia motywacji i przełamania siebie, aby tu przyjść i zdecydować się na przysposobienie. My pomagamy w podjęciu tej decyzji, także podczas spotkań psychoterapeutycznych. Ośrodek w ostatnią sobotę   stycznia uruchamia comiesięczne dyżury psychologów. Z porad będą mogły korzystać nie tylko osoby starające się o adopcję. Specjaliści będą udzielać porad w godzinach 10-14. Jak zaznacza wicemarszałek Renata Janik, to zupełnie nowa inicjatywa.

- Jak wiemy, żyjemy w czasach pełnych emocji, nerwów, różnych stresów. Wiele osób nie radzi  sobie w różnych obszarach. Są problemy z wychowywaniem dziecka, małżeńskie, nagle ktoś dowiaduje się, że jest chory i w takim momencie bywa, że zostaje z tym problemem sam albo zamyka się ze swoją rodziną. Ponieważ mamy taką możliwość, postanowiliśmy pomóc mieszkańcom naszego regionu - mówi wicemarszałek.

Wszyscy zainteresowani mogą umawiać się na spotkania pod numerem telefonu 41 248 17 10. Spotkania odbywają się w Świętokrzyskim Ośrodku Adopcyjnym w Kielcach.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution