101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jaka przyszłość czeka region? Zastanawiano się w Kielcach

Data publikacji: 10.01.2019 15:07 / Data aktualizacji: 10.01.2019 15:50
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

19.01.2019 Kielce. Filharmonia Świętokrzyska. Wojewódzkie konsultacje społeczne projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkaset osób wzięło udział w świętokrzyskich konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego do 2030 roku. Wśród nich byli między innymi samorządowcy, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele świata nauki.

Jak informuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego, jest dokumentem decydującym o przyszłości Polski.

- Jest to swego rodzaju biblia polityki regionalnej. Ten dokument zmienia optykę na rozwój kraju. Jednym z jego głównych założeń jest łatwiejsze i szybsze pozyskiwanie środków nowej polityki spójności po 2020 roku. Strategia pozwoli także na usprawnienie korzystania, przez regiony z pieniędzy dostępnych  w poszczególnych ministerstwach - dodaje.

Wiceminister finansów podkreśliła, że ostateczna wersja dokumentu jak również budżet na jego wykonanie będzie gotowy po zakończeniu prowadzonych w całym kraju konsultacji społecznych.

Zdaniem Renaty Janik, wicemarszałka województwa świętokrzyskiego strategia  jest, szczególnie istotnym dokumentem dla województwa świętokrzyskiego.

-  Będzie to punkt wyjścia do dalszego rozwoju, regionu. Ten dokument stawia na wsparcie Polski Wschodniej. Łatwiejszą pomoc będą mogły otrzymać także małe i średnie miasta oraz obszary wiejskie. Strategia stawia na zrównoważony rozwój całego kraju, bez względu na zamożność danego regionu. Przełoży się także na wsparcie  w kolejnej perspektywie finansowej ze środków unijnych - dodaje.

Zdaniem świętokrzyskich samorządowców, udział w konsultacjach jest niezwykle istotny. Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota mówi, że pozwala to przedyskutować istotne potrzeby mieszkańców nawet najmniejszych gmin.

- Gminy rolnicze takie jak nasza, przechodzą ostatnio bardzo gwałtowne przemiany. Ważne są zatem dla nas przede wszystkim problemy związane z restrukturyzacją rolnictwa.

W konsultacjach wzięli również udział świętokrzyscy parlamentarzyści. Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, rząd Prawa i Sprawiedliwości ma na uwadze zrównoważony rozwój.

- Szczególnie ważne w tym aspekcie są kwestie demograficzne, zwłaszcza w regionie świętokrzyskimi, który wciąż jest miejscem dosyć szybko wyludniającym się. Strategia powinna zatem odpowiadać przede wszystkim na potrzeby ludzi młodych, ponieważ są oni najliczniejszą grupą, która decyduje się na migrację w celach zarobkowych- zaznaczył.

Sceptycznie nastawiony do przeprowadzonych konsultacji był poseł Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej.

- Strategia jest dopiero początkiem dyskusji nad tym, jak ma wyglądać przyszłość naszego kraju, a także wykorzystanie środków unijnych. Niepokojące jest miedzy innymi to, że nie wiemy jakie środki będą wygospodarowane na jej realizację, a także ile z nich trafi do województwa świętokrzyskiego - dodaje.

Zdaniem Jacka Semaniaka, rektora uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dla świętokrzyskich uczelni opracowywana strategia jest szansą dalszego rozwoju i prowadzenia badań naukowych.

- Niesie to duże nadzieje związane także z Kampusem Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar i Wag, który powstanie w Kielcach. to instytucja z którą obydwie kieleckie uczelnie będą ściśle współpracować - dodaje.

Organizatorami wojewódzkich konsultacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution