101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolędowali z biskupem Marianem Florczykiem. By być razem

Data publikacji: 10.01.2019 20:00
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze

10.01.2019 Kielce. Koncert kolęd w WDK. Music Lans
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu małych artystów oraz Zespołu Inscenizacji Tanecznych Uśmiech zabrzmiały w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczył biskup Marian Florczyk. Koncert poprzedziła msza w kościele Świętej Trójcy.

Kolędowanie z biskupem Marianem Florczykiem to już tradycja. Jak wyjaśnił Jarosław Machnicki, dyrektor WDK, inspiracją do tej imprezy, kilka lat temu, był Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”, który chciał zaprezentować swoją pastorałkę.

- W związku z tym, że pastorałka nie jest długą formą, zaczęliśmy dokładać do tego nowe elementy. To kolędowanie co roku poprzedza msza święta w intencji osób niepełnosprawnych. Biskup Marian Florczyk odgrywa bardzo ważną rolę, bo jest z tym środowiskiem w bardzo bliskich kontaktach - mówił Jarosław Machnicki.

Biskup Marian Florczyk podkreślił, że w tym wspólnym kolędowaniu najważniejsze jest bycie razem.

- Śpiew kolęd jest między innym po to, żeby ci niepełnosprawni poczuli dobre serca, a my, żebyśmy sobie uświadomili, że potrzeba nam drugiego człowieka. I te osoby, które opiekują się tymi niepełnosprawnymi osobami, żeby też poczuli się we wspólnocie, bo naprawdę potrzeba mieć siłę, cierpliwość, żeby się opiekować - podkreślił duchowny.

Zespół "Uśmiech" pod kierunkiem choreograf Grażyny Piłat wystąpił i tym razem. Na scenie pojawili się też: wokaliści ze Studia Piosenki WDK, zespół dziecięcy z Niepublicznej Szkoły Muzycznej działającej przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego i Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach przygotowany przez Beatę Misztal, Chór Acapella oraz Marcin Janaszek.

Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury zabrzmiała również „Kolęda od policjantów”, do której słowa napisała Anna Zielińska-Brudek, a muzykę Romuald Lipko. Wspólnie ze świętokrzyskimi policjantami zaśpiewały ją dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bilczy, przebrane za policjantów. Uczniów do występu przygotowała nauczycielka, Dorota Parzniewska.

Tą kolędą chcemy podziękować policjantom, którzy z naszą szkołą współpracują już 20 lat   wyjaśniła pedagog.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution