101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Będą miliony na drogi lokalne. Niebawem poznamy terminy składania wniosków

Data publikacji: 11.01.2019 12:13 / Data aktualizacji: 11.01.2019 19:40
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Na zdjęciu od lewej: Jacek Sułek - dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w ŚUW, Krzysztof Słoń - senator PiS, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Maria Zuba - poseł PiS, Marek Kwitek - poseł PiS
Kielce. 11.01.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Jeszcze w tym miesiącu poznamy terminy, w których samorządy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie remontów i budowy dróg lokalnych w województwie świętokrzyskim. Fundusz Dróg Samorządowych wprowadzony został przez premiera Mateusza Morawieckiego, jest największą w historii tego typu rządową pomocą dla gmin i powiatów. Na razie nie jest znana konkretna suma, którą dysponować będzie nasze województwo, ale mówi się o 250 milionach złotych na rok.

Dofinansowanie do każdego zadania może wynosić do 80%, a prace mogą być realizowane w cyklach kilkuletnich. Maksymalne dofinansowanie dla jednej drogi wynosić będzie 30 milionów złotych.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przedstawiła kryteria, które muszą spełnić samorządy, aby otrzymać pieniądze. Preferowane będą prace obejmujące drogi, które połączą mniejsze miejscowości z aglomeracjami lub drogami głównymi. Istotne będzie także znaczenie danej trasy dla mieszkańców, np. czy zapewnia dojazd do miejsc publicznych lub atrakcji turystycznych.
Dodatkowo punktowane będą drogi istotne dla gospodarki, dojazdy do pól oraz trasy, które wymagają przebudowy ze względu na bezpieczeństwo.

Poseł Maria Zuba liczy na dobrą współpracę rządu z jednostkami samorządowymi. Przypomina jednak o potrzebie sumiennego i dokładnego wypełniania dokumentacji.

Jak mówi senator Krzysztof Słoń, projekt rozbudowy dróg prowadzony przez rząd oznacza przede wszystkim ogromny skok cywilizacyjny naszego kraju. 

Fundusz Dróg Samorządowych jest kontynuacją Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Nowy program będzie realizowany przez 10 lat, a jego całkowity budżet wynosi ponad 36 miliardów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution