101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przeszli trasą powstańców styczniowych

Data publikacji: 11.01.2019 12:18
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

XV Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych im. Karola Kality „Rębajły”
Lipie. 11.01.2019 / Fot. SBŻ „Rezerwa”

Ponad 350 uczestników przeszło historyczną trasą powstańców styczniowych. Uczestnicy wyszli ze Starachowic, Mirca, Brodów, Wąchocka, Lubieni i Marcul, aby w południe spotkać się na polanie leśnej w Lipiu-Podłaziskach, gdzie 156 lat temu stacjonował oddział Karola Kality „Rebajły”. Tu czekała na nich grochówka i gawęda historyczna poświęcona powstańcom powstania styczniowego.

Jacek Tarnowski, jeden z organizatorów spotkania, przypomniał, że w tym roku przypada setna rocznica śmierci Karola Kality „Rębajły”. Pochodził ze Lwowa, podczas powstania styczniowego walczył w lasach iłżeckich. Jedną z najważniejszych potyczek stoczył 17 stycznia 1864 roku z wojskami Suchonina, odnosząc zwycięstwo nad Moskalami. Po tej bitwie odpoczywał ze swoimi ludźmi właśnie na polanie w Lipie. Dziś to miejsce nosi jego imię. Karol Kalita doczekał wolnej Polski, zmarł w 1919 roku w rodzinnym Lwowie.

Na pamiątkę zwycięskiej walki od piętnastu lat Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Leśne KOTYZKA organizuje spotkanie poświęcone bohaterom powstania styczniowego. W imprezie brała udział m.in. młodzież klas mundurowych. Uczestnicy dostali mapy i wskazówki i samodzielnie musieli dotrzeć na miejsce. W tradycyjny sposób wyruszyli z kolei uczniowie szkół z gminy Brody. Zebrali się w Szkole Podstawowej w Lubieni.

Wśród piechurów byli harcerze. Podkreślali, że niestraszny im śnieg i zimno, chcą poznać, co czuli powstańcy ponad 150 lat temu. Wielu z nich interesuje się historią, a uczestnictwo w rajdzie jest okazją do poznania miejsc ważnych w dziejach ich miejscowości. Anna Barańska, nauczyciel języka polskiego z Brodów wskazuje także na cel integracyjny spotkania. Dodatkowo uczniowie mają szanse przekonać się, że wielka historia działa się również blisko ich miejsca zamieszkania.

Na polanie w Lipiu, przed krzyżem upamiętniającym wydarzenia historyczne, zapalone zostały znicze pamięci. Taki sam ogień zapłonął we wszystkich miejscach związanych z powstaniem styczniowym, które odwiedzili uczestnicy złazu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution