101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wstrzymane przyjęcia na ostrowieckiej neurologii. Winna groźna bakteria

Data publikacji: 11.01.2019 17:28
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Szpital w Ostrowcu Św.
Ostrowiec Św.. 23.01.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Do odwołania wstrzymane są wszystkie przyjęcia pacjentów na oddział neurologii w ostrowieckim szpitalu. Powodem jest wykrycie u jednej z pacjentek groźnej bakterii New Delhi. Jak informuje dyrektor ds. medycznych Piotr Wójcik, kobieta jest tylko nosicielem i trafiła na oddział z zupełnie innej przyczyny. Sama nie wiedziała, że jest nosicielem bakterii, a wiedzę o tym lekarze pozyskali z rutynowych badań. Pacjentka została już wypisana ze szpitala.

- W szpitalu zostały cztery osoby, które miały kontakt z tą pacjentką. Prawdopodobnie w poniedziałek lub wtorek zostaną umieszczone w innej, wyizolowanej sali, aby można było przeprowadzić dekontaminację, czyli oczyszczenie oddziału - mówi Piotr Wójcik.

Dodaje, że oddział będzie dezynfekowany za pomocą zamgławiania, czyszczone będą powierzchnie płaskie oraz sprzęt. Jak dodaje dyrektor ds. medycznych ostrowieckiego szpitala, to działania profilaktyczne, ponieważ pacjentka była jedynie nosicielką bakterii, nie wykryto u niej żadnych jednostek chorobowych, podobnie jak u pozostałych pacjentów z nią przebywających.

Dezynfekcja oddziału przeprowadzona będzie w przyszłym tygodniu. Bakteria New Delhi jest szczepem bakterii Klebsiella, odpornym na antybiotyki. Może powodować śmiertelne zakażenia. Szczep, który znalazł się w Ostrowcu Świętokrzyskim głównie powoduje zakażenia w obrębie układu pokarmowego. Wtedy pojawiają się biegunki i bóle brzucha.

- Bakteria powoduje różne choroby, jest też szczep, który wywołuje zapalenie płuc  - informuje Piotr Wójcik.

Pacjenci w ostrych przypadkach kierowani są do Sandomierza, Staszowa lub Kielc. Planowe przyjęcia są odwołane.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution