101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kapitał Sztuki. Święto świętokrzyskich artystów

Data publikacji: 11.01.2019 22:48 / Data aktualizacji: 14.01.2019 09:57
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kielce. Wystawa „Kapitał Sztuki” w BWA
Fot. Agnieszka Gołębiowska / BWA

Wykonane różną techniką obrazy, fotografie i rzeźby, prace ponad 70 świętokrzyskich artystów znalazły się na wystawach połączonych jedną nazwą „Kapitał Sztuki”. Ich wernisaż odbył się w piątek w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Kapitał sztuki. Twardowska Sabina Ministerstwo zdrowia ostrzegaKielce. 11.01.2019 / Fot. mat. organizatora

„Kapitał sztuki”, to projekt realizowany od 2014 roku przez BWA w celu gromadzenia, porządkowania i scalania najważniejszych informacji na temat sztuki regionu świętokrzyskiego.

Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA podkreśla, że to ważne wydarzenie dla środowiska:

- Zawsze dla nas jest to wielkie święto, zawsze to jest niespodzianka, bo nie wiemy, który z artystów co interesującego stworzył w ostatnim roku, na tyle interesującego dla niego samego, żeby chciał się tym pochwalić. My nie ingerujemy w kształt wystaw, artyści sami zgłaszają swoje prace, które ich zdaniem dobrze ich reprezentują - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska.

„Kapitał Sztuki”, który odbywa się zawsze na początku roku, jest także okazją do podsumowania ostatnich 12 miesięcy. Rafał Urbański, kurator wystawy Związku Polskich Artystów Plastyków w Kielcach przyznaje, że miniony rok był dobry.

- Mieliśmy trzy jubileusze, czyli 50-lecie pracy twórczej Leszka Nicińskiego, 25-lecie pracy artystycznej Tamary Maj, a złotą odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków, po raz pierwszy od ośmiu lat, zdobył kielecki artysta plastyk Zdzisław Surowiec. Działo się dużo, myślę, że wszystkie wystawy, w których uczestniczyliśmy, były udane. Życzylibyśmy sobie, żeby tak też było i w tym roku - podkreślił Rafał Urbański.

W piątek odbył się również wernisaż wystawy malarstwa Sabiny Twardowskiej „W każdą sobotę całą rodziną chodzimy do galerii”. Jest to cykl obrazów, które składają się na pracę doktorską artystki, obronioną w grudniu 2018 roku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prace stanowią przykład sztuki zaangażowanej, bo jak mówi sama Sabina Twardowska, dziś nie można się nie angażować.

- Sam fakt, że jesteśmy uczestnikami jakiegoś życia społecznego wymaga żebyśmy mieli swoje oponie i będąc artystami, w jakiś sposób je wyrażali. Myślę, że jest to bardzo potrzebne i wskazuje na to, że artysta ma coś do powiedzenia. Nie tylko na temat formy, koloru, emocji, ale też na temat spraw, które go otaczają. Ja sobie nie wyobrażam, że miałabym nie opowiadać o rzeczach, które mnie śmieszą, drażnią, bolą, doskwierają mi. Taka jest moja droga, innej nie widzę - przyznaje artystka.

„Kapitał sztuki” jest także okazją do zaprezentowania twórczości artystów, którzy w ostatnim czasie odeszli. Tym razem, na oddzielnej wystawie, zostały pokazane prace Czesława Machnickiego, rzeźbiarza, malarza, grafika i poety. Urodził się 2 sierpnia 1928 roku w Sosnowcu, zmarł 27 listopada 2018 w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution