101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Koncert i międzyreligijne debaty. W Chmielniku rozpoczynają się obchody Dnia Judaizmu

Data publikacji: 12.01.2019 07:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
16.01.2017 Chmielnik. Świętokrzyski Sztetl. Dzień Judaizmu.

16.01.2017 Chmielnik. Świętokrzyski Sztetl. Dzień Judaizmu.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Chrześcijanie różnych wyznań zaśpiewają dziś kolędy i pieśni żydowskie w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Koncert Chóru Ewangelickiego im. Oskara Kolberga rozpocznie się o godzinie 16.00.

- Wydarzenie będzie muzycznym nawiązaniem do dwóch radosnych świąt obchodzonych w grudniu, czyli żydowskiej Chanuki i chrześcijańskiego Bożego Narodzenia - zapowiada ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu i w Kielcach.

- Chór wykonuje m.in. utwór najbardziej kojarzony z Chanuką, czyli „Hava Nagila”. Pojawią się też dwie pieśni ze „Skrzypka na dachu”, kanony i oczywiście kolędy. Mamy w zwyczaju przed koncertem rozkładać teksty na ławkach, żeby w trakcie publiczność mogła włączyć się w śpiew znanych kolęd - mówi ks. Wojciech Rudkowski.

Dzisiejszy koncert będzie wstępem do obchodów Dnia Judaizmu. W środę, 16 stycznia, w dawnej synagodze w Chmielniku na wspólnej dyskusji spotkają się rabin, ksiądz katolicki i ewangelicki pastor. Hasłem przewodnim debaty będą słowa ze starotestamentalnej Księgi Ozeasza: „Nie przychodzę, żeby zatracać”. Wśród prelegentów będą: Rabin Samuel Rosenberg ze Stowarzyszenia Żydów Postępowych w Krakowie, ks. Jan Oleszko, rektor Wspólnoty Pallotynów na Karczówce i ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej.

W spotkaniu wezmą też udział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem w Konferencji Episkopatu Polski oraz rabin Jehoshua Ellis, reprezentujący Naczelnego Rabina RP.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu, którego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, został ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu Polski.

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku co roku włącza się w obchody. Chmielnik do II wojny światowej był jednym z największych sztetli w rejonie kieleckim. Ok 80% mieszkańców miasteczka stanowili Żydzi.

Podczas Dnia Judaizmu w Chmielniku zaprezentowana zostanie książka o relacjach polsko-żydowskich na Kielecczyźnie oraz degustacja potraw kuchni żydowskiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution