101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niezwykły koncert w Kielcach. Zabrzmiały kolędy z całego świata

Data publikacji: 13.01.2019 07:41 / Data aktualizacji: 13.01.2019 22:03
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
13.01.2019 Kielce. Koncert Betlejem w Polsce

13.01.2019 Kielce. Koncert "Betlejem w Polsce"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolędy i utwory bożonarodzeniowe z różnych stron świata zabrzmiały podczas 3. koncertu „Betlejem w Polsce”, który odbył się w Hali Legionów w Kielcach. Na scenie wystąpiło kilkunastu wokalistów, m.in. Antonina Krzysztoń, Grażyna Łobaszewska, Kamil Bednarek i Dawid Kwiatkowski.

Artystom towarzyszyła m.in. Kapela Maliszów, bułgarsko-rumuńska orkiestra Fanfara Moldova i Atom String Quartet. Do chóru wybitnych wokalistów dołączyła także publiczność, by w wspólnie zanucić piękne polskie kolędy.

Wszystkie utwory miały swoją premierę w nowych aranżacjach. Nie zabrakło też muzyki etnicznej. Usłyszeliśmy również pieśni specjalnie przetłumaczone na język polski. Były to np. utwory bożonarodzeniowe z Armenii, krajów arabskich, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, irlandzkie, baskijskie, cejlońskie, hebrajskie, a nawet etiopskie i stworzone przez Indian.

Biskup kielecki Jan Piotrowski powiedział, że tajemnica Bożego Narodzenia od dawna inspiruje artystów, śpiewaków, muzyków, rzeźbiarzy, czy malarzy.

- Im dalej historycznie oddalamy się od tej tajemnicy, ona nie słabnie, ale zawsze jest wielkim przesłaniem i myślę, że to co wydarzyło się w Kielcach jest czymś fantastycznym i życzę, abyśmy każdego roku mogli się tu spotykać - dodał biskup Jan Piotrowski.

13.01.2019 Kielce. Koncert "Betlejem w Polsce"Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży zwrócił uwagę, że wśród uczestników koncertu wytworzyła się wyjątkowa więź.

- Bardzo mnie cieszy, że Kielce znalazły się na trasie wszystkich koncertów organizowanych w Polsce i że możemy korzystać z ich artystycznego kunsztu. Gromadzimy się tu, aby wielbić Pana, wspólnie śpiewać kolędy. Tworzy się jedna wspólna rodzina, która przemieniona jest radością, ciepłem i pokojem - podkreślił ks. Marcin Boryń.

Publiczność opuszczała Halę Legionów zachwycona. W rozmowie z naszym reporterem uczestnicy podkreślali, że był to piękny koncert i duchowe, mistyczne przeżycie. Inni zaznaczali, że nigdy przedtem nie słyszeli kolęd z innych krajów. Życzyli sobie, aby takich koncertów było w Kielcach jak najwięcej

Głównym organizatorem trasy koncertowej „Betlejem w Polsce” jest Fundacja Światło-Życie. W diecezji kieleckiej wydarzenie współorganizowali: Duszpasterstwo Młodzieży i Stowarzyszenie Zarażę Cię Bogiem. Dochód z koncertu w Kielcach Fundacja Światło-Życie w porozumieniu z diecezją kielecką przekaże na konkretny cel w regionie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution