101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W poniedziałek wyruszą do Panamy. Dziś błogosławił im biskup Piotrowski

Data publikacji: 13.01.2019 15:51
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Młodzieży z diecezji kieleckiej wylatująca na Światowe Dni Młodzieży do Panamy

Młodzieży z diecezji kieleckiej wylatująca na Światowe Dni Młodzieży do Panamy
13.01.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

86 osób z diecezji kieleckiej wyleci w poniedziałek, 14 stycznia, do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Wszyscy zgromadzili się dziś w bazylice katedralnej w Kielcach, gdzie biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił im uroczystego błogosławieństwa i posłania. Podczas mszy w kieleckiej katedrze hierarcha zaprosił cały Kościół kielecki do modlitwy w intencji młodzieży udającej się na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.

- Posyłając ich, jesteśmy razem z nimi. Taki jest sens posłania misyjnego: nie żegnamy, towarzyszymy im modlitwą przez wszystkie styczniowe dni. Ufam, że nasza młodzież doświadczy też w tym czasie ciepła relacji z młodymi z całego świata, a szczególnie z Ameryki Środkowej i Południowej - powiedział biskup.

Pierwszy tydzień kielczanie spędzą w diecezji Penanome, mieszkając u panamskich rodzin. Każda z nich otrzyma od młodych Polaków upominki, m.in. przewodniki po Kielcach w języku angielskim. Następnie udadzą się do stolicy Panamy, gdzie zaplanowano spotkanie z Ojcem Świętym. Wśród wyjeżdżających z diecezji kieleckiej są głównie studenci, ale także osoby pracujące i licealiści, m.in. 18-letni Maciej Ziółkowski z Buska-Zdroju. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że bardzo chciał pojechać do Panamy także, żeby zobaczyć ten kraj i poznać jego mieszkańców, bo taka okazja może się więcej nie powtórzyć.

Młodzieży z diecezji kieleckiej wylatująca na Światowe Dni Młodzieży do Panamy13.01.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

- Na pewno ci ludzie są bardziej spontaniczni od nas, mniej planują, więc najlepiej pojechać tam bez oczekiwań i być otwartym na ludzi i słowa papieża. Z pewnością będą to pouczające treści, które przydadzą się przed wejściem w dorosłość i ważnymi momentami, jak matura i studia - dodał Maciej.

Konstancja i Ania przyznają, że są już prawie spakowane na wyjazd. W ich plecakach są m.in. śpiwory i karimaty. Ania dodaje, że jedzie na ŚDM po raz kolejny, żeby znowu spotkać się z młodym Kościołem, który zgodnie z wygłoszonym w Krakowie apelem papieża Franciszka, wstaje z kanapy i ryzykuje wszystko co ma, bo Jezus jest Panem ryzyka.

Z kolei z diecezji sandomierskiej do Panamy wyleci w poniedziałek w dwóch grupach 34-osobowa delegacja.

- W ramach tzw. dnia narodowego w parafiach, w których będą goszczeni, młodzi ze wszystkich krajów zaprezentują swoje tradycje - mówi jedna z wyjeżdżających Maria Gorycka.

Młodzieży z diecezji kieleckiej wylatująca na Światowe Dni Młodzieży do Panamy13.01.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

- W planie jest zabranie ze sobą kilku strojów narodowych i wianków. Gospodarzy, u których będziemy gościć, obdarujemy krówkami sandomierskimi i polskimi miodami - dodaje Maria.

Osoby, które z różnych względów nie mogą wyjechać na Światowe Dni Młodzieży, będą mogły połączyć się z Panamą w Kielcach. 26 stycznia w hali Targów Kielce odbędzie się spotkanie nawiązujące do ŚDM. Chętni do udziału mogą się zapisać jeszcze do wtorku 15 stycznia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution