101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Domy pielgrzyma przy kałkowskim sanktuarium jak nowe

Data publikacji: 14.01.2019 10:55
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II

Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II
Kałków. 14.01.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W dwóch domach pielgrzyma przy Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie w powiecie starachowickim prowadzone są remonty. Obiekty powstały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i wymagały odnowienia.

Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Stanios informuje, że budynki przeszły już termomodernizację, teraz trwa odnawianie wnętrza. Położona została nowa elewacja, wymienione są także okna i drzwi oraz stropy. Budynki zostały również wyposażone w fotowoltaikę i pompy ciepła.
Remont objął także pokoje dla pielgrzymów.

Jak podkreśla ks. Zbigniew Stanios, chodzi o przygotowanie wnętrz odpowiadających współczesnym standardom. Sanktuarium jest miejscem, które służy modlitwie, odpoczynkowi, refleksji. Jednak do godnego ich przeżywania potrzebne jest wygodne miejsce odpoczynku. Dlatego zdecydowano się na gruntowny remont domu pielgrzyma. Wymiany wymagają instalacje wodne i elektryczne. Odnowione zostaną łazienki i pokoje. Pojawi się w nich także nowe umeblowanie. Gotowe są już pokoje na trzecim piętrze. Dotychczas poddasze nie było wykorzystywane dla pielgrzymów, na jego adaptację pozwoliła termomodernizacja i docieplenie dachu.

Zmiany obejmą również salę widowiskową, znajdującą się na parterze Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. Dotychczas nie była ogrzewana, teraz zostało zamontowane centralne ogrzewanie i wentylacja. Położona została także nowa posadzka. Przebudowana zostanie także scena. Na niej corocznie w Wielkim Poście odbywają się Misteria Męki Pańskiej. Pierwsze zaplanowane jest na 16 marca i na ten dzień sala widowiskowa będzie już gotowa.

Na remont elewacji i systemu grzewczego udało się pozyskać dofinansowanie z RPO w wysokości ponad 3 milionów złotych, co stanowi 85 procent kosztów. Odnowienie wnętrz prowadzone jest z własnych środków i kredytu zaciągniętego przez parafię.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution