101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Miliony na szkolenia dla pracowników

Data publikacji: 14.01.2019 16:10
Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu

Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu
Fot. Kalina Łabuz - Bębas / Radio Kielce

Powiatowe urzędy pracy w województwie świętokrzyskim rozpoczynają nabory wniosków od pracodawców zainteresowanych podnoszeniem kompetencji swych pracowników. W 2019 roku region otrzymał na ten cel 5,5 miliona złotych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, pieniądze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W ramach KFS można finansować głównie szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników oraz samych przedsiębiorców, także studia podyplomowe.

- Do składania wniosków uprawnieni są wszyscy pracodawcy, to znaczy podmioty zatrudniające przynajmniej jednego pracownika. Mogą być to zarówno przedsiębiorcy, jak również organizacje pozarządowe czy podmioty publiczne, przykładowo - szkoły - opisywał cytowany w komunikacie Lulek.

Maksymalna kwota dofinansowania na pracownika sięga 13 tysięcy złotych. Mikroprzedsiębiorcy, zatrudniający mniej niż 10 osób, mogą liczyć na sfinansowanie całości kosztów kształcenia pracowników. Pozostałe podmioty uzyskają refundację na poziomie 80 proc. (jednak nie więcej niż do równowartości 300 procent przeciętnego wynagrodzenia).

Wnioski w tej sprawie rozpatrują powiatowe urzędy pracy właściwe ze względu na siedzibę pracodawcy.

- Pracodawca, ubiegając się o środki, powinien uzasadnić potrzebę inwestowania w kompetencje konkretnego pracownika, przedstawić m.in. dalsze plany względem przeszkolonego pracownika. Dostawcą usługi szkoleniowej może być podmiot wybrany przez samego pracodawcę - zaznaczył Lulek.

Zgodnie z priorytetami KFS, ustalonymi przez resort pracy na 2019 r., preferencje w dostępie do pieniędzy Funduszu będą mieli pracodawcy inwestujący w pracowników po 45. roku życia, a także w pracowników o niskich kwalifikacjach lub kształcący pracowników w zawodach uznanych za deficytowe. Jeśli chodzi o szkoły, wśród priorytetów jest podnoszenie kwalifikacji instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz nauczycieli, którym podjęcie kształcenia umożliwi pozostanie w zatrudnieniu. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution