101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przerwa od lekcji. Nauczyciele zbierają siły do walki o podwyżki

Data publikacji: 14.01.2019 17:35
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Po feriach odziały Związku Nauczycielstwa Polskiego zaczną wchodzić w spory zbiorowe z dyrektorami szkół - zapowiada Wanda Kołtunowicz, prezes świętokrzyskiego oddziału ZNP. Jak tłumaczy - to efekt nieudanych rozmów o podwyżkach z Anną Zalewską, minister edukacji. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się wzrostu pensji każdego nauczyciela o tysiąc złotych miesięcznie, w odpowiedzi MEN proponuje kolejną, trzecią już transzę podwyżek od 1 stycznia 2019 roku.

To z kolei nie zadowala nauczycieli. 8 lutego odbędzie się prezydium zarządu głównego ZNP. Wanda Kołtunowicz tłumaczy, że wtedy zostanie podjęta decyzja, co do dalszych działań związku. Jednak - jej zdaniem - strajk jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

- Determinacja środowiska jest bardzo duża. Ale przed strajkiem czekają nas jeszcze mediacje, etap rokowań i referendum. W tajnym referendum nauczyciele będą decydowali, czy przystępują do strajku, czy nie. Bo decyzje w oddziałach mogą być różne - twierdzi Wanda Kołtunowicz.

Na razie nie wiadomo, jaką formę miałby mieć ewentualny strajk. Część członków ZNP mówi o kilkugodzinnej przerwie w pracy, inni woleliby strajk do skutku.

Protestu nie wyklucza też Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej "Solidarności". On jednak ma nadzieję, że negocjacje z Anną Zalewską zakończą się sukcesem i odpowiednio wysokim wzrostem nauczycielskich wynagrodzeń. Jak mówi - dużo zależy od stanowiska Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

- Rada spotyka się z przewodniczącym Komisji Krajowej, Piotrem Dudą, który chce poznać sytuację różnych branż. W naszej branży sytuacja jest najbardziej napięta. Dopiero po tym spotkaniu będzie można mówić o naszych dalszych działaniach - tłumaczy przewodniczący oświatowej "Solidarności".

Ryszard Proksa dodaje, że w rozmowach z "Solidarnością" Anna Zalewska mówiła o możliwości wyższych podwyżek, niż pierwotnie planowane przez MEN. Ale - jak podkreśla przewodniczący - związek czeka na konkretne, oficjalne deklaracje.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution