101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Data publikacji: 14.01.2019 17:53
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Gustaw HerlingGrudziński

Gustaw Herling-Grudziński
Fot. Polskie Radio

Związany z regionem świętokrzyskim pisarz Gustaw Herling-Grudziński jest jednym z patronów roku 2019. W maju obchodziłby setne urodziny. O ustanowieniu 2019 rokiem Herlinga-Grudzińskiego zadecydowali posłowie podczas posiedzenia Sejmu w lipcu ubiegłego roku. W uchwale czytamy: „Losy i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.

Profesor Janusz Detka, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, literaturoznawca przyznaje, że decyzja parlamentarzystów jest w pełni uzasadniona.

- Był to bardzo długo pisarz, o którym tutaj w kraju nie słyszeliśmy. Jego losy tak się ułożyły, że po wojnie znalazł się na emigracji, a jak wiadomo, tutaj nie było dobrej aury dla pisarzy emigracyjnych, więc właściwie czytelnik krajowy zaczął poznawać Herlinga-Grudzińskiego, poza wydawnictwami podziemnymi, w tych wydawnictwach oficjalnych dopiero na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Nadrobiliśmy zaległości, ale jednak mamy wiele lat straconych takiego bezpośredniego kontaktu z twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, więc myślę, że ten rok przypomni tym, którzy zapomnieli, albo mieli kontakt niepełny, o tym pisarstwie i o tym człowieku - podkreśla profesor Janusz Detka.

Postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest szczególnie ważna dla mieszkańców świętokrzyskiej ziemi, ponieważ pisarz stąd pochodził i z tym regionem był związany. Urodził się w Kielcach, tu chodził do szkoły. W 1991 roku został honorowym obywatelem miasta, które kilka razy odwiedził. Jedno z rond nosi imię Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Natomiast na frontonie kamienicy numer 52 przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach, w której w młodości mieszkał pisarz, a według niektórych badaczy tam także się urodził, znajduje się tablica pamiątkowa. Została odsłonięta z okazji 90. urodzin twórcy. Jej inicjatorem było Radio Kielce.

Gustaw Herling Grudziński urodził się 20 maja 1919 roku w Kielcach. Pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD, po agresji ZSRR na Polskę. Krytykował dyktaturę komunistyczną w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres komunizmu pozostał na wygnaniu jako emigrant polityczny. Zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu. Napisał między innymi: „Żywi i umarli”, „Dzienniki pisane nocą”, „Wieża i inne opowiadania”, „Gorący oddech pustyni” oraz „Inny świat”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution