101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Liczy się każda minuta, gdy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia

Data publikacji: 16.01.2019 10:59
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Dr Michał Bączek  kardiolog

Dr Michał Bączek – kardiolog
15.01.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Gdy u człowieka dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia liczy się każda minuta. Ważne, aby jak najszybciej podjąć działania zmierzające do przywrócenia krążenia. O tym czym jest nagłe zatrzymanie krążenia, dlaczego do niego dochodzi oraz jak postępować w takich przypadkach rozmawiamy z doktorem Michałem Bączkiem z I Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum kardiologii.

Panie doktorze, co to jest nagłe zatrzymanie krążenia?

To nagły stan chorobowy, w którym dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca powodującego ustanie krążenia krwi. Następnie występuje wtórne zatrzymanie oddechu, i w konsekwencji dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Właściwym postępowaniem po rozpoznaniu NZK jest rozpoczęcie resuscytacji.

Kiedy dochodzi do NZK ?

Powodów może być wiele. Wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, wypadki na przykład drogowe lub podczas uprawiania sportu a także wiele innych. Nagłe zatrzymanie krążenia może być spowodowane znaczną utratą krwi. Często powodem zatrzymania krążenia są choroby układu krążenia np. : zawał mięśnia sercowego i inne ostre zespoły wieńcowe, zaburzenia rytmu serca , migotanie komór, częstoskurcz komorowy bez tętna albo zator tętnicy płucnej.

Co robić, gdy dochodzi do NZK ?

Wezwanie pomocy (sprowadzenie wykwalifikowanego personelu medycznego) to jeden z najważniejszych elementów udzielania pierwszej pomocy – natychmiast po stwierdzeniu braku oddechu lub nieprawidłowego oddechu (bulgotanie, chrapanie, pianie), należy wezwać wykwalifikowaną pomoc, nawet jeśli wymaga to odejścia od chorego. W tym celu należy zadzwonić na numer 112 lub 999. Wyjątkiem od tej reguły jest przypuszczenie oddechowej przyczyny utraty przytomności (np. utonięcie, zakrztuszenie, zatrucie alkoholem) lub nagłe zatrzymanie krążenia u niemowląt i dzieci.

W przypadku NZK bardzo ważny jest czas. Liczy się każda minuta. Istotne jest to, by jak najszybciej zacząć resuscytację. W przypadku osób dorosłych jest to 30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa wdechy. Jeśli chodzi o czas reanimacji to są tu konkretne wytyczne. Prowadzimy ją do czasu gdy:

- krążenie zostało przywrócone i pacjent odzyskał przytomność ,

- przybyła na miejsce fachowa pomoc,

- nie jesteśmy w stanie dalej udzielać pomocy.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution