101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szpital Kielecki przeprowadzi badania pod kątem boreliozy stawowej

Data publikacji: 16.01.2019 12:07
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Szpital Kielecki

Szpital Kielecki
Kielce. 11.09.2013 / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Spółka ArtMedik, która dzierżawi Szpital Kielecki, wraz z prywatną firmą czekają na osoby, które bezpłatnie chciałyby sprawdzić, czy nie cierpią na boreliozę stawową. To choroba, powodująca bardzo silne bóle w stawach chorego, zwłaszcza nocą. Program przeznaczony jest dla osób, które miały w przeszłości kontakt z boreliozą, potwierdzony w badaniach serologicznych, a przy tym cierpią na schorzenia stawów. Udział w projekcie mogą wziąć mieszkańcy regionu świętokrzyskiego oraz województw ościennych.

Jak informuje dr Arkadiusz Granek, kierownik naukowy projektu, zwykle lekarze zajmują się neuroboreliozą, czyli efektami chorobowymi występującymi zaraz po ukąszeniu przez kleszcza. Natomiast niewielu specjalistów leczy boreliozę stawową, która może wystąpić nawet kilka lat po ukąszeniu przez tego pajęczaka.

- Pacjenci cierpiący na ten rodzaj boreliozy, często zgłaszają silne, szarpiące bóle w różnych stawach, zwłaszcza w porze nocnej. Te bóle potrafią wędrować, czyli raz może pojawić się np. w barku, a raz w kolanie - wyjaśnia Arkadiusz Granek.   

Jak dodaje, liczba miejsc na badania jest limitowana, ale dotychczas ankietę wypełniło około pół tysiąca pacjentów, a zgłosić się może około 1000 osób. Specjaliści wykonają u nich badanie metodą western blot, czyli oznaczają białka we krwi, a później wyselekcjonują 200 osób, u których przeprowadzą badanie inwazyjne.

- To badanie polega na nakłuciu kolana i pobraniu z niego płynu stawowego. To metoda genetyczna, która daje 91% pewność, że objawy bólu stawu są związane z zakażeniem. To informacja bardzo istotna dla pacjenta, ponieważ dzięki celowanej i dokładnej diagnostyce, przy pomocy krótkiego leczenia, można ten problem rozwiązać – dodaje Arkadiusz Granek.  

By wziąć udział w programie należy w wyszukiwarkę wpisać adres www.boreliozakielce.pl i wypełnić ankietę.

Badania będą realizowane w Szpitalu Kieleckim

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution