101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pokonali dłuższą odległość niż między biegunami, aby… policzyć ptaki

Data publikacji: 17.01.2019 15:29
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
11.01.2017 Kielce. Zima Ptaki. Kwiczoł.

11.01.2017 Kielce. Zima Ptaki. Kwiczoł.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

17 tysięcy kilometrów dolinami rzek przeszli świętokrzyscy ornitolodzy, żeby policzyć zimujące u nas ptaki. Od 36 lat, w połowie stycznia sprawdzają ich populację w dolinach rzek. Dystans pokonany w tym czasie, to odległość dłuższa niż między biegunami: północnym oraz południowym.

Jak mówi doktor Jarosław Sułek z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, zebrane przez ten czas dane na temat liczebności i gatunków ptaków pozwalają ocenić jak bardzo zmiany klimatu wpływają na świętokrzyską przyrodę. W tym roku widać było na przykład zaskakująco mało kaczek krzyżówek.

- Jeszcze kilkanaście lat temu, koło Sokołowa były koncentracje kaczek krzyżówek liczone w tysiącach. Niebo było ciemne od tych ptaków. W tym roku jest ich bardzo mało - tłumaczy ornitolog.

W sumie na wspomnianej trasie zaobserwowano około 150 kaczek tego gatunku. Jak tłumaczy Jarosław Sułek, z powodu łagodnej zimy przyleciało do nas bardzo mało kaczek z północy Europy. Tegoroczne liczenie pokazuje, że na zimowanie w dolinach świętokrzyskich rzek i na zbiornikach wodnych zdecydowało się jednak wiele różnych gatunków. Wśród ciekawostek odnotowanych przez ornitologów jest bardzo duża liczba gęsi, które nie odleciały na południe.

- Właściwie 4 gatunki gęsi stwierdziliśmy w naszym regionie. Koło Wiślicy była koncentracja gęgawy, w liczbie 200 sztuk. Zaobserwowaliśmy też gęsi: białoczelne, zbożowe i tundrowe. Stwierdzamy stada szpaków zimujących. Są też czaple, łabędzie nieme, łabędzie krzykliwe, perkozki i wiele innych gatunków - wymienia doktor Jarosław Sułek.

W najbliższy weekend ornitolodzy po raz kolejny wyjdą w teren i będą liczyć ptaki. Dokładne wyniki tegorocznej analizy poznamy w połowie lutego.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution