101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przystanek przypomni o zwycięskiej potyczce powstańców

Data publikacji: 17.01.2019 17:51
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Otwarcie przystanku turystycznego i nadanie imienia Dębowi Rębajły

Otwarcie przystanku turystycznego i nadanie imienia „Dębowi Rębajły”
Budy Brodzkie. 17.01.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Przystanek turystyczny, upamiętniający zwycięską bitwę pod Iłżą z 1864 roku, powstał w Budach Brodzkich w powiecie starachowickim. Na skraju wsi rozpoczęła się potyczka prowadzona przez oddział Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami dowodzonymi przez Suchonina. Dzięki brawurowej akcji majora Kality wojska nieprzyjaciela zostały odparte w kierunku Iłży, a tam rozbite.

Pamięć o tych wydarzeniach chciał upamiętnić proboszcz parafii Krynki, ksiądz Wojciech Zdon. We współpracy z Nadleśnictwem Starachowice i mieszkańcami wsi zrodził się pomysł, aby powstał tam przystanek turystyczny, zlokalizowany przy wiekowym dębie, od dziś noszącym imię Karola Kality „Rębajły”. Centralnym miejscem są trzy krzyże, tzw. Golgota Powstańcza. Symbolizują drogę Polaków do niepodległości. Znajdują się tu tablice przypominające wydarzenia powstania styczniowego i mapa Lasów Iłżeckich z oznaczonymi punktami walk. Teren został ogrodzony, ustawiono też ławki.

Ksiądz Wojciech Zdon przypomina, że bitwa pod Iłżą to jedna z niewielu wygranych potyczek podczas powstania styczniowego. Dlatego szczególnie ważne jest przypominanie o takiej odsłonie historii. Przystanek turystyczny ma zachęcać do zapoznania się z dziejami miejsca. Jego organizacją zajęło się Nadleśnictwo Starachowice i podległe mu Leśnictwo Klepacze, które jest gospodarzem tego miejsca.

Grzegorz Wachnicki, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice zaznacza, że inicjatywa wpisuje się zarówno w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i w setną rocznicę śmierci Karola Kality Rębajły.

W minionym roku Nadleśnictwo Starachowice inicjowało wiele wydarzeń związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Na terenie miasta zostało zasadzonych 100 dębów niepodległości, a w leśniczówce w Klepaczach powstała Izba Pamięci generała Antoniego Hedy „Szarego”.

Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przypomniał, że do większości wydarzeń powstańczych dochodziło w lasach. Wówczas także były to lasy rządowe, dlatego dzisiejszym ich opiekunom  przypada obowiązek upamiętniania obrońców ojczyzny.

W przygotowanie przystanku poświęconego powstańcom włączyli się także mieszkańcy wsi Budy Brodzkie. Jak mówi sołtys Anna Kutera, dotychczas niewiele osób wiedziało o historycznej przeszłości wsi. Tym bardziej są dumni z jej odkrycia. Bezpośrednio przez uroczystością mieszkańcy odśnieżali teren, przygotowali także poczęstunek.

Samo spotkanie odbywało się w oprawie muzyki sygnalistów, którzy grali na rogach myśliwskich. Wartę honorową zaciągnęli członkowie Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863 pod dowództwem kwatermistrza Grzegorza Szymańskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution