101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rozpoczęły się obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego [HARMONOGRAM]

Data publikacji: 18.01.2019 06:44 / Data aktualizacji: 18.01.2019 19:29
Autor: Robert Szumielewicz , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Szydłowiec. Centralne Obchody 156 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego

Szydłowiec. Centralne Obchody 156 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego
18.01.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Szydłowcu rozpoczęły się centralne obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które obejmują dwa województwa: mazowieckie i świętokrzyskie. Uczestnicy przyjechali z całej Polski. Pierwszą część obchodów stanowił apel na szydłowieckim rynku, podczas którego odśpiewano hymn narodowy, złożone zostały też kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstańców.

Wśród zaproszonych gości był Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak podkreślił - choć Powstanie Styczniowe poniosło klęskę militarną, to zwyciężyło moralnie. Idee zrywu z 1863 roku przez wiele lat przyświecały polskim patriotom.

- Do tych tradycji odwoływali się strzelcy i legioniści Józefa Piłsudskiego. Uważali się za spadkobierców powstania styczniowego - mówił minister.

Jan Józef Kasprzyk przypomniał także, że opieka nad kombatantami, jaka do dziś jest stosowana, narodziła się właśnie po powstaniu styczniowym.

- Wypracowane w II Rzeczypospolitej sposoby opieki nad powstańcami, to wzorce, jakimi do dziś kieruje się państwo polskie - zaznaczył minister Kasprzyk.

Wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski przypomniał, że powstanie, to swoisty testament dla Polaków.

- To także przypomnienie, że niepodległość nie jest dana na zawsze, musimy o nią dbać. Dlatego obchody na szczeblu wojewódzkim są tak ważne - podkreślił.

Wśród uczestników uroczystości są osoby z całego kraju, wśród nich: strzelcy, harcerze i uczniowie. Kamil Piątek ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Jodła, choć nie miał możliwości uczestniczenia w całym marszu, postanowił do niego dołączyć, choć na jednym etapie. Z kolei komendant obwodu śląskiego Związku Strzeleckiego Mirosław Zganiacz zaznaczył, że trud przejścia trasą powstańców jest obowiązkiem patriotycznym. Podobne marsze organizuje również w swojej okolicy. To hołd dla powstańców, którzy walczyli o najważniejsze wartości.

W sobotę rano XXVI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych wyruszy z Suchedniowa do Bodzentyna. Pograniczem województw mazowieckiego i świętokrzyskiego będą szli także uczestnicy XIII Marszu Powstańczego z Szydłowca. W niedzielę wszyscy spotkają się na wspólnych uroczystościach w Wąchocku.

 

Szczegółowy plan obchodów

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution