101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Data publikacji: 18.01.2019 17:05
Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze
Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz
Fot. Radio Gdańsk

W piątek o godz. 17 rozpoczęła się zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoba narodowa po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Będzie obowiązywać do godz. 19 w sobotę. W tym czasie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta, które w czwartek zostało opatrzone kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego, żałoba obowiązuje od godz. 17 w piątek. W tym momencie w Gdańsku trumna z ciałem Pawła Adamowicza wyprowadzona ma zostać z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wystawiona była od czwartku.

Trumna zmarłego prezydenta Gdańska przeniesiona zostanie do gdańskiej Bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę Paweł Adamowicz zostanie pochowany. Żałoba narodowa potrwa do godziny 19 w sobotę.

Prezydent Duda zaapelował w czwartek o "właściwe uszanowanie żałoby".

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydenta Gdańska przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution