101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Światło ikony na wystawie w Domu Praczki

Data publikacji: 18.01.2019 21:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca

Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca
Kielce. 18.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

"Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca" - to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. Wernisaż odbył się w piątek, 18 stycznia. W czasie wydarzenia minutą ciszy uczczono zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Antoni Myśliwiec to kielecki twórca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem zdjęć do wielu wydawnictw, katalogów muzealnych i reklamowych. Swoją wiedzą o fotografii dzieli się zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ma na swoim koncie wiele wystaw. W „Domu Praczki” jego prace goszczą już drugi raz. W 2009 roku pokazał tam „Tajemnicę cerkwi”. Przyznaje, że świątynie obrządku wschodniego mocno go inspirują.

- Fascynacja prawosławiem, nie tylko moja, bo jak na pewno państwo jeżdżą na wschód, czy na południe Europy, cerkiew wywiera niesamowite wrażenie. Wchodzi się: półmrok, te małe świece. Z początku to była tego typu fascynacja, później przerodziła się w zgłębianie kultury prawosławia - mówi Antoni Myśliwiec.

Na wystawie znalazły się ikony z różnych miejsc, zabytkowe i współczesne. Ich wspólnym mianownikiem jest tytułowe światło, które wydobywa się ze zdjęć. Ten blask dobrze widać w ciemnych wnętrzach sal wystawowych. Artysta przyznaje, że aby uzyskać ten efekt, nie sięgał do obróbki komputerowej.

- Nie są fotografowane w sposób dokumentalny, jak to się robi do katalogu. Jest to moje przeżycie, moje impresje na temat ikon. Ja nie używam komputera, tu nie ma żadnego photoshopa. Jest to spojrzenie i wyciągnięcie z tematu, który chcę sfotografować, tego, o co mi chodzi - wyjaśnia Antoni Myśliwiec.

Wydarzenie swoim występem uświetnił chór cerkwi świętego Mikołaja w Kielcach.

Wernisaż odbył się w szczególnym dniu, ponieważ 18 stycznia rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. O znaczeniu bycia razem mówił Michał Płoski   pisarz ikon, publicysta.

- Jesteśmy na wystawie szczególnej, ponieważ Antoni Myśliwiec fotografuje światło w cerkwi, to naturalne, które dzięki technice fotograficznej zostaje nam przybliżone. Możemy się zatrzymać przed tymi obrazami i znaleźć to, co nas łączy. Takim światełkiem w Kielcach jest parafia prawosławna, maleńka parafia, w której modlą się wspólnie i Polacy, i Ukraińcy, i Rosjanie, i Białorusini, i się przyjaźnią, i razem śpiewają - zaznaczył Michał Płoski.

Słowa o jedności, zrozumieniu, przyjaźni miały dodatkowe znaczenie w czasie, kiedy w całej Polsce trwa żałoba narodowa po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Minutą ciszy oddano mu hołd.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution