101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Światło ikony na wystawie w Domu Praczki

Data publikacji: 18.01.2019 21:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca

Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca
Kielce. 18.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

"Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca" - to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. Wernisaż odbył się w piątek, 18 stycznia. W czasie wydarzenia minutą ciszy uczczono zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Antoni Myśliwiec to kielecki twórca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem zdjęć do wielu wydawnictw, katalogów muzealnych i reklamowych. Swoją wiedzą o fotografii dzieli się zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ma na swoim koncie wiele wystaw. W „Domu Praczki” jego prace goszczą już drugi raz. W 2009 roku pokazał tam „Tajemnicę cerkwi”. Przyznaje, że świątynie obrządku wschodniego mocno go inspirują.

- Fascynacja prawosławiem, nie tylko moja, bo jak na pewno państwo jeżdżą na wschód, czy na południe Europy, cerkiew wywiera niesamowite wrażenie. Wchodzi się: półmrok, te małe świece. Z początku to była tego typu fascynacja, później przerodziła się w zgłębianie kultury prawosławia - mówi Antoni Myśliwiec.

Na wystawie znalazły się ikony z różnych miejsc, zabytkowe i współczesne. Ich wspólnym mianownikiem jest tytułowe światło, które wydobywa się ze zdjęć. Ten blask dobrze widać w ciemnych wnętrzach sal wystawowych. Artysta przyznaje, że aby uzyskać ten efekt, nie sięgał do obróbki komputerowej.

- Nie są fotografowane w sposób dokumentalny, jak to się robi do katalogu. Jest to moje przeżycie, moje impresje na temat ikon. Ja nie używam komputera, tu nie ma żadnego photoshopa. Jest to spojrzenie i wyciągnięcie z tematu, który chcę sfotografować, tego, o co mi chodzi - wyjaśnia Antoni Myśliwiec.

Wydarzenie swoim występem uświetnił chór cerkwi świętego Mikołaja w Kielcach.

Wernisaż odbył się w szczególnym dniu, ponieważ 18 stycznia rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. O znaczeniu bycia razem mówił Michał Płoski   pisarz ikon, publicysta.

- Jesteśmy na wystawie szczególnej, ponieważ Antoni Myśliwiec fotografuje światło w cerkwi, to naturalne, które dzięki technice fotograficznej zostaje nam przybliżone. Możemy się zatrzymać przed tymi obrazami i znaleźć to, co nas łączy. Takim światełkiem w Kielcach jest parafia prawosławna, maleńka parafia, w której modlą się wspólnie i Polacy, i Ukraińcy, i Rosjanie, i Białorusini, i się przyjaźnią, i razem śpiewają - zaznaczył Michał Płoski.

Słowa o jedności, zrozumieniu, przyjaźni miały dodatkowe znaczenie w czasie, kiedy w całej Polsce trwa żałoba narodowa po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Minutą ciszy oddano mu hołd.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution