101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Polacy z diecezji kieleckiej już w Panamie [ZDJĘCIA, FILMY]

Data publikacji: 20.01.2019 07:17
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Młodzież z diecezji kieleckiej w Panamie

Młodzież z diecezji kieleckiej w Panamie
Fot. ks. Łukasz Zygmunt

86 osób z diecezji kieleckiej przebywa w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży. Pierwszy tydzień kielczanie spędzili w diecezji Penanome, gdzie poznawali miejscową kulturę, tradycje i obyczaje. W tej samej diecezji przebywa kilkanaście grup z różnych państw, m.in. z Włoch, Niemiec i Hiszpanii.

- Polacy z diecezji kieleckiej mieszkają w domach Panamczyków, którzy są bardzo otwarci i gościnni - mówi ksiądz Łukasz Zygmunt, opiekun grupy z diecezji kieleckiej.

- Mieszkamy po jednej, dwie lub trzy osoby. Rodziny podzieliły się, by przyjąć wszystkich pielgrzymów w swoich domach. To są skromne, ubogie domy, ale panuje w nich miłość i dobro. Gospodarze dzielą się tym, co mają. Wieczorami udajemy się do małych kaplic na wioskach, gdzie wspólnie się modlimy, śpiewamy i świadczymy o Bogu - relacjonuje ksiądz Łukasz Zygmunt.

Panamczycy chętnie pokazują Polakom także miejscowe atrakcje i zawożą w ciekawe miejsca.

- Podczas wieczornych spotkań młodzi wzajemnie prezentują sobie kulturę swoich państw - dodaje ksiądz Łukasz Zygmunt.

- W tradycyjnych strojach pokazują swoją miłość do Panamy. Kobiety ubrane w długie, kolorowe suknie, a mężczyźni w kapelusze tańczą i przynoszą dary do ołtarza. My też prezentowaliśmy biało-czerwone stroje i polskie tańce, jak krakowiak i polka - dodał ksiądz Łukasz Zygmunt.

- Panamczycy podkreślają też swoje przywiązanie do Ojca Świętego Jana Pawła II, który odwiedził Panamę w 1983 roku - mówi ksiądz Łukasz Zygmunt.

- Pokazują nam obrazy św. Jana Pawła II, które wiszą w ich domach. Jest tu też silny kult Maryi oraz Miłosierdzia Bożego. W domach można spotkać obrazy siostry Faustyny Kowalskiej - dodaje ks. Łukasz Zygmunt.

Polakom nieco doskwiera gorąca temperatura, wynosząca około 30 stopni Celsjusza. Ks. Łukasz Zygmunt zaznacza, że młodzież otrzymuje wskazówki, aby dużo pić i nosić nakrycia głowy.

Dziś młodzież wyjedzie do Panama City, stolicy Panamy, gdzie młodzi z całego świata będą oczekiwać na przylot Ojca Świętego. Franciszek wyląduje w Panamie w środę, 23 stycznia. Z młodzieżą spotka się w czwartek po południu. W piątek papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej, a w sobotę nocnemu czuwaniu. Światowe Dni Młodzieży zakończą się w niedzielę 27 stycznia mszą świętą o godzinie 8.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution