101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Upadek Zachodu i przyszłość Kościoła - debata w OMPIO

Data publikacji: 22.01.2019 22:13
Autor: Michał Kita / Kategoria: Kultura
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu autorskim z Pawłem Lisickim, redaktorem naczelnym tygodnika „Do Rzeczy”, zorganizowanym w Kielcach przez Fundację imienia Stefana Artwińskiego. Pretekstem do dyskusji o sytuacji Kościoła, była ostatnia książka publicysty „Epoka Antychrysta”. Powieść jest fikcją literacką opisującą dzieje świata i Kościoła w roku 2217, na progu wielkich przemian, prowadzących do jego zagłady.

Jak podkreśla Paweł Lisicki - w książce chciał przestawić, jak mogą potoczyć się losy  zachodniej cywilizacji w sytuacji, gdy zauważalny współcześnie kryzys etyczny i moralny będzie się pogłębiał. Jego zdaniem wiara jest ostoją każdej cywilizacji i kultury, bez której społeczeństwom grodzi chaos. 

- Do tej pory, świat nie znalazł innej formułującej go zasady, niż wiara religijna czy klasyczna metafizyka. Wszystkie próby budowania rzeczywistości kończyły się jak budowanie zamków na piasku. W konsekwencji prowadzi to do zakwestionowania prawa naturalnego, godności  osoby, czyli tego wszystkiego na czym opiera się nasza przeszłość i tradycja - dodaje.

Redaktor naczelny „Do Rzeczy” podkreśla, że bardzo trudno znaleźć receptę na problemy, z którymi zmaga się nie tylko kościół, ale współczesna cywilizacja. Jego zdaniem, aby móc patrzeć ze spokojem w przyszłość powinniśmy bardzo dobrze zdefiniować współczesność, nie unikając przy tym najtrudniejszych kwestii i problemów, z którymi zmaga się świat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution