101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pielgrzymując upamiętnią swojego patrona. Trasa trudniejsza niż na Jasną Górę

Data publikacji: 23.01.2019 14:21
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Tomasz Chudzik Artur Jach i Ewa Adamczyk  organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Szlakiem bł. Wincentego Kadłubka

Tomasz Chudzik, Artur Jach i Ewa Adamczyk - organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Szlakiem bł. Wincentego Kadłubka
Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Trwają zapisy na III Pieszą Pielgrzymkę śladami błogosławionego Wincentego Kadłubka z Krakowa do Jędrzejowa. Wydarzenie organizują jędrzejowscy parafianie chcący upamiętnić postać błogosławionego, który związał się z ich miastem.

Biskup Wincenty Kadłubek w 1218 roku zrezygnował z urzędu biskupa krakowskiego i wyruszył pieszo z Krakowa do Jędrzejowa, aby wstąpić do klasztoru cystersów.

Upamiętniając tamte wydarzenia pielgrzymi 8 marca wyruszą z Wawelu. W ciągu 5 dni pokonają ponad 100 kilometrów i dotrą do grobu bł. Wincentego Kadłubka w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Po drodze będą nocować w remizach, salach parafialnych i prywatnych domach.

- Trasa wędrówki bł. Wincentego nie jest dokładnie znana, ale bazując na szczątkowych informacjach, staramy się odwiedzać miejsca, które mogły być z nim związane - informuje Tomasz Chudzik, jeden z organizatorów. - Z Wawelu udamy się do Mogiły i Prandocina, gdzie będą dwa pierwsze noclegi. Przejdziemy też przez Przyłęk i Przyłęczek, z którym wiąże się ciekawa historia. Według podań, były tam bagna, w których Wincenty Kadłubek zgubił buty i dalej poszedł boso. Ostatni raz miał się zatrzymać w miejscowości Folga, gdzie odpoczął przed wstąpieniem do klasztoru - opowiada Tomasz Chudzik.

Dzień rozpoczęcia pielgrzymki nawiązuje do daty śmierci bł. Wincentego Kadłubka, który zmarł w Jędrzejowie 8 marca 1223 roku. Pielgrzymom będzie towarzyszył o. Bruno Paterewicz, przeor Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. W jego ocenie, trasa jest bardziej wymagająca niż pielgrzymki na Jasną Górę ze względu na porę roku i niższe temperatury.

- Pielgrzymka może upowszechnić postać bł. Wincentego Kadłubka - mówi o. Bruno. - Jest on najlepiej znany w naszym regionie. W całej Polsce jest kojarzony bardziej jako kronikarz, niż jako cysters, czy biskup. My, jako jędrzejowianie widzimy w nim wielkiego patrona naszego miasta i chcemy szerzyć jego kult. Chcemy też prosić o cuda za jego wstawiennictwem, niezbędne w procesie kanonizacji - dodał o. Bruno.

Według szacunków cystersów rocznie klasztor w Jędrzejowie, gdzie spoczywa Wincenty Kadłubek, odwiedza około 35 tysięcy pielgrzymów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution