101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pamiątki po obchodach stulecia niepodległości trafiły do muzeum

Data publikacji: 25.01.2019 18:31
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ostrowiec. Przekazanie pamiątek związanych z obchodami 100lecia odzyskania niepodległości do Muzeum HistorycznoArcheologicznego. Na zdjęciu od lewej poseł Andrzej Kryj Ewa Działowska dyrektor muzeum i Marek Wójcicki  pracownik muzeum

Ostrowiec. Przekazanie pamiątek związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości do Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Na zdjęciu (od lewej): poseł Andrzej Kryj, Ewa Działowska dyrektor muzeum i Marek Wójcicki - pracownik muzeum
25.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Pamiątki związane z obchodami 100-lecia niepodległości Polski przekazał Muzeum Historyczno-Archeologicznemu w Ostrowcu Świętokrzyskim poseł Andrzej Kryj. Jak informuje parlamentarzysta, 2018 rok obfitował w różne wydarzenia upamiętniające wyjątkową rocznicę.

Pamiątki kolekcjonowane przez posła znajdą swoje miejsce w muzealnych gablotach. Wśród przekazanych rzeczy znalazły się dwie flagi podarowane przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta RP Andrzeja Dudę, a także zbiór kolekcjonerskich znaczków prezentujących postacie związane z odzyskaniem niepodległości.

W zbiorze nie zabrakło czasopism, np. znalazło się tam specjalne wydanie Kroniki Sejmowej, wydawnictwa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Głównego Urzędu Statystycznego czy Elementarz Patrioty. Jest także numer Kuriera Wileńskiego, który poświęcony jest pierwszym dniom niepodległości oraz pocztówka z lewym profilem Marszałka Piłsudskiego, wydana przez Polską Fundację Narodową.

Ewa Działowska, p.o. dyrektora muzeum mówi, że za kilkadziesiąt czy kilkaset lat pamiątki będą materiałami dla przyszłych pokoleń. Zobaczą, w jaki sposób Polacy włączali się w upamiętnienie wyjątkowej rocznicy.

- Mam nadzieję, że te pamiątki staną się zaczątkiem takiej kolekcji. Bardzo chętnie przyjmiemy kolejne pamiątki - mówi Ewa Działowska.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w 2022 roku także będzie świętować wyjątkowy jubileusz. Minie wówczas 100 lat od odkrycia neolitycznych kopali krzemienia pasiastego w Krzemionkach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution