101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

O tej zbrodni nie wolno zapomnieć

Data publikacji: 27.01.2019 08:23 / Data aktualizacji: 27.01.2019 21:22
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Zapalenie zniczy przed pomnikiem Menora przy Alei IX Wieków Kielc.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Zapalenie zniczy przed pomnikiem "Menora", przy Alei IX Wieków Kielc.
Kielce. 27.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W 74. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przed pomnikiem „Menora” w Kielcach odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary Zagłady. Rozpoczęła je jedna z najważniejszych modlitw judaizmu „Szema Jisrael” – „Słuchaj Izraelu”.

Przed „Menorą” odczytane zostały wspomnienia Mordechaja Canina z kieleckiego getta, gdzie w 1941 roku hitlerowcy zamknęli 28 tysięcy Żydów. Były modlitwy w intencji ofiar Holokaustu i czytanie psalmów, a Kadisz odmówił młody Izraelczyk z izraelsko-niemiecko-polskiej grupy młodzieży, która przybyła na uroczystość. Kiedy już pod „Menorą” zapłonęły dziesiątki zniczy, uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie „Imagine” Johna Lennona.

Następnie zebrani udali się do Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu przy Plantach, gdzie odbył się pokaz dwóch krótkich filmów, opowiadających o losie żydowskich dzieci w czasie Zagłady. Pierwszy – „Holokaust oczami dziecka” był opowieścią o długich miesiącach spędzonych pod ziemią, strachu, upokorzeniu, osamotnieniu, rozłące z najbliższymi, głodzie i niepewnym jutrze, bowiem tak wyglądała codzienność żydowskich dzieci podczas II wojny światowej. 

Drugi film „Historia Ireny Sendlerowej” został zrealizowany na podstawie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia, a tę opowieść dopełniają sekwencje fabularne, w których rolę Ireny Sendlerowej zagrała Sonia Bohosiewicz. Młodzi ludzie w skupieniu obejrzeli także wystawę poświęconą pogromowi kieleckiemu.

Uroczystość Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowało Stowarzyszenie im. J. Karskiego w Kielcach.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution