101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pacanów dumny z bycia miastem

Data publikacji: 27.01.2019 18:28
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pacanów. Uroczystości związane z przywróceniem praw miejskich

Pacanów. Uroczystości związane z przywróceniem praw miejskich
27.01.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

O przyszłości Pacanowa jako miasta rozmawiano podczas niedzielnych uroczystości z okazji zmiany statusu tej miejscowości. Rozpoczęła je msza św. koncelebrowana przez biskupa kieleckiego Mariana Florczyka. W trakcie nabożeństwa odczytano pamiątkowy akt uroczystych obchodów przywrócenia praw miejskich.

Obecny podczas uroczystości Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że Pacanów to małe miasto, ale może stworzyć bardzo silną wspólnotę. Życząc jednocześnie mieszkańcom, aby umieli stanąć na wysokości zadania.

- Mam przekonanie, że tak się stanie, że ta silna wspólnota mieszkańców Pacanowa, będzie nadawała ton tej ziemi, temu miastu, rozwój gospodarczy na większą skalę. O Pacanowie było głośno, przez następne wieki niech też będzie głośno - mówił Krzysztof Lipiec.

Z kolei poseł Porozumienia Michał Cieślak podkreślił, że Pacanów jako miasto może liczyć na lepsze możliwości finansowe w zakresie pozyskiwania środków na różnego rodzaju promocje. Więcej podatków z tego tytułu pozostanie w kasie miasta niż w kasie gminy.

- To przede wszystkim historyczny moment, dlatego, że po 150 latach, Pacanów został przywrócony na mapę miast. Jest to taka dziejowa sprawiedliwość, ponieważ te miasta na Ponidziu ukazem carskim utraciły prawa miejskie, a utraciły, bo były istotnymi miejscami, które tworzyły polską niezależność, suwerenność, polskie państwo - podkreśla poseł.

Wiesław Skop - burmistrz Pacanowa przypomina, że miejscowość ta zaczęła już świętować w noc sylwestrową, a ta uroczystość stanowiła dopełnienie dla ważnego rozwoju środowiska.

- Status miasta zobowiązuje w obszarze coraz większego zobowiązania potrzeb mieszkańców, jak i większej otwartości na ruch turystyczny. Za chwilę staniemy przed perspektywą rozbudowy Europejskiego Centrum Bajki za ponad 20 milionów złotych i wtedy z 700 turystów dobowo, będziemy mieć dwa tysiące - zaznacza burmistrz.

W sali teatralnej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie odbyła się uroczysta pierwsza tuż po odzyskaniu praw miejskich Sesja Rady Miejskiej, podczas której została przedstawiona prezentacja o historii miejscowości. Podziękowano również osobom, które przyczyniły się do odzyskania praw miejskich. Uroczystości uświetnił okolicznościowy koncert Buskiej Orkiestry Zdrojowej. Przypomnijmy, że miejscowość odzyskała prawa miejskie, utracone po powstaniu styczniowym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution