101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Coraz bliżej przeniesienia teatru Żeromskiego do tymczasowej siedziby

Data publikacji: 29.01.2019 21:13
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Wojewódzki Dom Kultury. WDK

Wojewódzki Dom Kultury. WDK
Kielce. 03.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Na początku przyszłego tygodnia ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę remontu sali gimnastycznej Wojewódzkiego Domu Kultury. To tam na czas modernizacji kamienicy przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach ma się przenieść Teatr imienia Stefana Żeromskiego.

Decyzję o tym, że tymczasową siedzibą kieleckiej sceny dramatycznej ma być Wojewódzki Dom Kultury w ubiegłym tygodniu ogłosił marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski. Jednak takie rozwiązanie brano już pod uwagę wcześniej.

Dyrektor WDK Jarosław Machnicki wyjaśnia, że prace remontowe będą składały się z dwóch elementów.

- To, co się dzieje w obrębie istniejącego już budynku z dobudową od strony alei Legionów foyer i wejścia. I druga rzecz, to dostosowanie przestrzeni, która otacza WDK, czyli przede wszystkim droga dojazdowa od alei Legionów. W ten sposób ta część budynku, nowa scena, zyska niezależność, teatr sam będzie stanowił o sobie - podkreśla dyrektor WDK.

Na etapie projektowania szczegóły nowej sali były konsultowane z dyrektorem Teatru imienia Stefana Żeromskiego, Michałem Kotańskim, by zastępcza scena, spełniała oczekiwania aktorów. Również dalsze działania będą przebiegały we współpracy obu instytucji, ponieważ do wyremontowanej sali trafi sprzęt techniczny oraz część wyposażenia z siedziby przy Sienkiewicza, między innymi siedziska.

Sala teatralna w Wojewódzkim Domu Kultury, która powstanie w miejscu istniejącej sali gimnastycznej pomieści około 230 widzów. Specjalne miejsce wydzielono na potrzeby osób na wózkach inwalidzkich, będzie też winda. Szacowany koszt remontu tej części budynku wynosi ponad 7 milionów złotych. Jeśli prace zaczną się zgodnie z założonym harmonogramem, powinny zakończyć się pod koniec tego roku. Dlatego, jak podkreśla dyrektor Jarosław Machnicki, tak ważne jest dokładne i szczegółowe przygotowanie materiałów przetargowych.

- Tego typu działanie musi mieć czytelne reguły dla firm, które chciałby wystartować, bo tam w grę będą wchodziły nie tylko pieniądze, ale firma musi mieć doświadczenie w pracy na obiekcie zabytkowym i wiele innych. Obiecuję, że w sobotę i w niedzielę popracujemy nad tym, aby w poniedziałek, na kolejnym spotkaniu zweryfikować wszystkie nasze uwagi i przygotować specyfikację przetargu do ogłoszenia - zapowiada Jarosław Machnicki.

Dopiero, kiedy Teatr imienia Stefana Żeromskiego będzie miał zastępczą scenę, będzie mógł się rozpocząć gruntowany remont kamienicy przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach. Bogdan Wenta, prezydent Kielc zapowiedział, że do dyspozycji aktorów sceny dramatycznej będzie także Kieleckie Centrum Kultury.

Dyrektor Jarosław Machnicki uspakaja, że w przyszłości, kiedy teatr Żeromskiego opuści już WDK, sala nie będzie stała pusta. WDK będzie w stanie zagospodarować tę przestrzeń, co więcej, jest ona już dziś bardzo potrzebna, biorąc pod uwagę prężnie działające kino Fenomen, czy wynajem sali na imprezy zewnętrze oraz planowane nowe przedsięwzięcia, jak zajęcia z animacji teatralnej, czy organizację festiwalu piosenki satyrycznej, kabaretowej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution