101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Spektakl z lekcją dla młodych pokoleń

Data publikacji: 31.01.2019 20:50
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Spektakl Medaliony w Kieleckim Centrum Kultury. Na zdjęciu Marek Tercz i Magdalena Jarek  Matla

Spektakl "Medaliony" w Kieleckim Centrum Kultury. Na zdjęciu: Marek Tercz i Magdalena Jarek - Matla
Kielce. 31.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wstrząsający, poruszający obraz. Tak najkrócej można opisać najnowszy spektakl Sceny Autorskiej Studio. W czwartek na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury pokazane zostały „Medaliony” w oparciu o książkę Zofii Nałkowskiej, w adaptacji i reżyserii Marka Tercza.

„Medaliony” Zofii Nałkowskiej to cyklu ośmiu opowiadań opisujących losy ludzi, którzy przeżyli prześladowania hitlerowskie. Pisarka zbierała materiały do nich pracując w Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Do przedstawionych w zbiorze historii odwołuje się Marek Tercz.

Reżyser spektakl opatrzył wstępem, w którym próbuje wyjaśnić ogrom zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów. Stara się wytłumaczyć między innymi dlaczego w 1945 roku zachodni świat nie mógł zrozumieć, że istniały obozy zagłady oraz czym są tytułowe medaliony.

Po zakończeniu spektaklu publiczność w milczeniu opuszczała salę. Niektórzy ze łzami w oczach. Wiele osób zwracało uwagę na wnioski wypływające z „Medalionów”.

- Spektakl moim zdaniem był bardzo dobry. To jest przesłanie dla ludzi młodych, bo ja jeszcze rozmawiałem z ludźmi, którzy przeżyli Oświęcim i obozy pracy. Dla mnie to jest tylko wspomnienie. Natomiast uważam, że ludzie młodzi powinni takie spektakle oglądać - mówił jeden z widzów.

Takich głosów było więcej: - Właśnie młodzi powinni to oglądać, jako lekcję. Oni nie zdają sobie sprawy, bo w tych czasach żyją tak na luzie, nie wyobrażają sobie, że takie coś zaistniało - mówili widzowie.

Młodych ludzi na spektaklu nie brakowało. Oni również byli dotknięci tym, co zobaczyli.

- To jest wstrząsające, co się tu wydarzyło na scenie, ale coś z tego na pewno wyciągnę - mówiła Ania. Jej koleżanka zaś dodała: - Czytałam tę książkę Zofii Nałkowskiej i pomyślałam, że dużo z tej historii możemy wyciągnąć, dowiedzieć się o niej nie tylko z książki, ale żeby ktoś o tym opowiedział. Że też sparafrazuję głównego aktora: ten, kto tego nie widział, raczej sobie tego nie wyobrazi - wyjaśniła.

Na scenie wystąpili: Marek Tercz oraz Magdalena Jarek-Matla ze Sceny Autorskiej Studio.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution