101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„The Monstrum Band” powraca do „Kubusia”

Data publikacji: 01.02.2019 12:46
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. Teatr Kubuś. Spektakl The Monstrum Band. Próba prasowa.

Kielce. Teatr "Kubuś". Spektakl The Monstrum Band. Próba prasowa.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Co wspólnego mają Frankenstein i Pinokio? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba wybrać się na spektakl „The Monstrum Band”. Przedstawienie powraca do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Zostanie pokazane dziś i jutro jako część Sceny dla Młodzieży i Dorosłych.

Prapremiera spektaklu odbyła się pod koniec października 2016 roku. Ostatni raz na scenie „Kubusia” był on grany w czerwcu ubiegłego roku. „The Monstrum Band” to spektakl mocno osadzony w formie. Twórcy żonglują konwencjami, czerpią z tradycji dramatu XX wieku, wykorzystują elementy teatru lalek, przeprowadzają muzyczny eksperyment. Za punkt wyjścia służy im sztuka Mateusza Pakuły - pochodzącego z Kielc dramatopisarza, dramaturga i kilkukrotnego finalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Jego tekst inspirowany mroczną historią Frankensteina, to osobliwy katalog istot, które łączy wspólny mianownik, każda z postaci jest sztucznym tworem człowieka. Drewniany pajacyk Pinokio, genetycznie zaprogramowana Ewa oraz zlepione z ciał i osobowości Monstrum, wystąpią razem w terapeutycznej sesji z elementami show. Tam wybrzmi manifest idei i poglądów o współczesnej kondycji człowieka, granicach ingerencji w naturę, wartości relacji społecznych i systemów politycznych.

Spektakl wyreżyserował Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

- Warto podkreślić, że jest to bardzo oryginalna oprawa, dlatego też często o tym spektaklu mówimy jako o koncercie, ponieważ jest to połączenie muzyki na żywo, trochę improwizacji aktorskiej, performatywności, nastawionej na widza otwartego, Na pewno nie jest to klasyczny teatr - podkreśla reżyser.

Spektakl powstał w ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, w koprodukcji z nagradzaną w kraju i za granicą Grupą Coincidentia. Jest przeznaczony dla widzów w wieku powyżej 16 lat.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution