101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Podpisano kontrakt na pilotaż sieci onkologicznej

Data publikacji: 01.02.2019 14:31
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Podpisanie kontraktu dotyczącego wdrożenia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w województwie świętokrzyskim

Podpisanie kontraktu dotyczącego wdrożenia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w województwie świętokrzyskim
Kielce. 01.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Poprawa jakości diagnostyki i leczenia, obejmującego także rehabilitację oraz pełną informację o dostępności świadczeń, to główne cele stojące przed siecią onkologiczną, której pilotażowe wdrożenie rozpoczęło się dziś w województwach świętokrzyskim i dolnośląskim.

- Program zakłada, że chory będzie miał swojego koordynatora-przewodnika, a wyniki wszystkich badań, którym zostanie poddany, natychmiast trafią do sieci - przypomniał profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - To historyczny moment, ponieważ w naszym modelu opieki zdrowotnej bardzo dużo mówiło się o jakości i podmiotowości pacjenta. Jednak to pozostawiało wiele do życzenia. Natomiast głównym celem wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej jest skoordynowana opieka nad pacjentem. Powołani zostaną koordynatorzy, którzy pod swoją opieką będą mieć maksymalnie 40 chorych i tych pacjentów będą niemalże prowadzić za rękę w trakcie ich ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej - wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź.

Pilotaż obejmie chorych z grupy pięciu nowotworów złośliwych, czyli: raka piersi, jajnika, jelita grubego, prostaty i płuc. Jak informuje Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich, już teraz konecka lecznica współpracowała z ŚCO, ale teraz wspólne działania będą bardziej spójne.

- Będziemy mieli wspólne konsylia dotyczące dalszego postępowania po leczeniu operacyjnym, które będzie prowadzone u nas w szpitalu. Będziemy mogli również weryfikować nasze badania diagnostyczne w ośrodku wyższego stopnia, a dzięki temu stosować celową i skuteczniejszą. Będziemy także korzystać z konsultacji specjalistów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii - dodał Wojciech Przybylski.   

W pilotażu sieci onkologicznej udział będzie brał także Szpital Powiatowy w Starachowicach. Jak powiedziała Katarzyna Arent, dyrektor placówki, program pozwoli w skuteczniejszy sposób leczyć i opiekować się pacjentem chorym onkologicznie.

- Pilotaż ma przede wszystkim zbadać, czy opieka onkologiczna nad pacjentami jest właściwie zorganizowana i jakie przynosi efekty. To z kolei pozwoli w przyszłości usprawnić te opiekę na poziomie ogólnopolskim. Pacjenci objęci pilotażem będą mogli, poprzez ankietę, wypowiedzieć się na temat opieki. Będzie również mógł się wypowiedzieć odnośnie badań profilaktycznych, z którą się ewentualnie zetknął przed chorobą - wyjaśnia Katarzyna Arent.   

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśliła, że już teraz w naszym regionie poziom leczenia i opieki nad pacjentem jest bardzo wysoki, dlatego nasze województwo zostało wytypowane do przeprowadzenia pilotażu. Na pilotaż sieci onkologicznej, który potrwa przez 18 miesięcy, świętokrzyskie i dolnośląskie szpitale otrzymały w sumie 48 miliony złotych. Natomiast w tym roku lecznice z naszego regionu, które biorą udział w programie, otrzymają 9 miliony złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution