101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wicepremier Gowin: Kielce kołem zamachowym polskiej branży kosmicznej

Data publikacji: 04.02.2019 07:49 / Data aktualizacji: 04.02.2019 14:24
Autor: Radosław Podsiadły , Ewa Golińska , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
04.02.2019 Kielce PŚk. Wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej

04.02.2019 Kielce PŚk. Wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

We wrześniu w Kielcach odbędzie się piąta edycja European Rover Challenge 2019, czyli największych na świecie zawodów robotyczno-kosmicznych. Decyzję ogłoszono dziś na Politechnice Świętokrzyskiej, której studenci wygrali ubiegłoroczną edycję zawodów.

- Współgospodarzem zawodów będzie Politechnika Świętokrzyska - poinformował rektor uczelni Wiesław Trąmpczyński.

Jak podkreślił, organizacja tak prestiżowego wydarzenia jest ogromnym wyróżnieniem dla Politechniki.

- Dzięki takim wydarzeniom zachęcamy młodych ludzi do spektakularnych działań. Politechnika podejmuje szereg działań i inicjatyw skierowanych na nowe technologie oprócz łazików marsjańskich. Nasi studenci konstruują również między innymi pojazdy elektryczne, a także aktywnie uczestniczą w konkursie student wynalazca - dodaje Wiesław Trąmpczyński.

Podczas konferencji z udziałem wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina rozmawiano także o współpracy województwa świętokrzyskiego z polskim sektorem kosmicznym.

Zdaniem wicepremiera odbywający się od lat na terenie województwa świętokrzyskiego konkurs European Rover Challenge jest okazją do wykształcenia kadr odpowiedzialnych za rozwój polskiego przemysłu kosmicznego.

- Te zawody są znakomitą okazja do tego, aby młodzi polscy konstruktorzy, zmierzyli się ze swoimi rówieśnikami ze wszystkich krajów świata. Zawody  budzą coraz większe zainteresowanie ponieważ Polska staje się liczącym graczem jeżeli chodzi o przestrzeń gospodarki kosmicznej, czego doskonałym przykładem jest przystąpienie naszego kraju do europejskiego klastra badawczego Per Astera- mówił premier Gowin.

Zdaniem Grzegorza Brony, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej  robotyka kosmiczna, jest jedną z prężnie rozwijających się gałęzi polskiego sektora kosmicznego. Jak zauważył podzespoły i urządzenia  zaprojektowane  przez Polaków biorą udział w wielu głośnych  projektach kosmicznych czego przykładem jest misja amerykańskiej  sondy Inside  do penetracji powierzchni Marsa. Jak zaznaczył Grzegorz Brona kolejnym etapem rozwoju krajowego sektora kosmicznego jest przystąpienie od stycznia tego roku do międzynarodowego klastra badawczego Per Aspera.

- Dzięki temu możemy realnie wpływać na politykę europejską związaną z robotyką  kosmiczną.  To sukces Polskiej Agencji Kosmicznej, ale także  takich eventów jak European Rover Challenge, które pozwalają kształcić kadrę specjalistów na poziomie europejskim - ocenił.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej  dodał, że w nowej perspektywie unijnej na działalność naukową klastra badawczego Per Aspera zostanie przeznaczone 150 mln euro, a część tych środków trafi także do polskich naukowców. 

Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, która jest jednym ze współorganizatorów Europen Rover Challenge, zaznaczył, że centrum tegorocznej edycji zawodów będzie kampus Politechniki Świętokrzyskiej.

- Poza samymi zawodami planujemy zorganizować strefę otwartych pokazów, odbędzie się także konferencja  biznesowa, ponieważ kładziemy duży nacisk na komercjalizację rozwiązań prezentowanych podczas zawodów. Nowością w tym roku jest także powołanie międzynarodowej rady do spraw rozwoju projektu ERC - powiedział.

W konferencji prasowej z udziałem Jarosława Gowina wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Jak powiedział poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, ziemia świętokrzyska posiada bardzo dobre zaplecze naukowo-techniczne do organizowania takich wydarzeń, jak European Rover Challenge.

- Bardzo się cieszę z tego, że tutaj na Politechnice Świętokrzyskiej jest silna ekipa, która mocno wpisała się w nowoczesne technologie i robotykę kosmiczną. To właśnie tutaj, pod kierunkiem młodych naukowców funkcjonuje grupa studentów, która jest niezwykle utytułowana. Krzysztof Lipiec zaznaczył, że Kielce w przyszłości powinny odegrać bardzo ważną rolę w narodowej strategii kosmicznej przygotowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział Krzysztof Lipiec, poseł PiS.

Zdaniem posła Michała Cieślaka z Porozumienia organizacja piątej edycji zawodów prestiżowych zawodów robotyczno-kosmicznych  w Kielcach potwierdza wysoką pozycję naszego regionu w tej branży.

- Nowe technologie i robotyka, jest niezwykle ważna nie tylko dla studentów i kadry naukowej, ale także dla przedsiębiorców oraz świętokrzyskich firm, które w przyszłości będą mogły skorzystać z  potencjału wypracowanego podczas zawodów – ocenił poseł Cieślak.

Zdaniem Renaty Janik, wicemarszałka województwa świętokrzyskiego, organizacja kolejnej edycji zawodów w stolicy województwa wpisuje się w strategię rozwoju regionu. Jak zaznaczyła - ulokowanie imprezy w Kielcach to doskonała szansa na wykorzystanie osiągnięć  sektora nauki na potrzeby przemysłu, gospodarki i biznesu.  

Piąta edycja zawodów European Rover Challenge 2019 odbędzie się w dniach 13-15 września, na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. 

 


Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział w Radiu Kielce, że jest to dowód sukcesów naukowych i dydaktycznych uczelni, a jednocześnie oznaka szans, które otwiera przed Polską przemysł kosmiczny i badania nad wszechświatem. Jarosław Gowin przyznał również, że stolica regionu świętokrzyskiego może stać się swoistym kołem zamachowym rodzimej branży kosmicznej.

- Jest na to szansa, ale niczego nie chciałbym przesądzać, dlatego, że w tej chwili wszystkie uczelnie w Polsce wdrażają reformę, tzw. konstytucję dla nauki i to oznacza wzrost konkurencyjności. A Politechnika Świętokrzyska rzeczywiście zaczyna specjalizować się w badaniach kosmicznych. Bardzo się z tego cieszę i gratuluję władzom uczelni, naukowcom i studentom. Są jednak inne ośrodki, np. Politechnika Gdańska, które nie zasypiają gruszek w popiele i chcą z kielecką uczelnią konkurować - zaznaczył minister nauki.

Wicepremier podkreślił, że poprzez udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach studenci przygotowywani są do pracy nie tylko pod względem teoretycznym, ale również wdrożeniowym, praktycznym.

- W tej chwili w Polsce jest ogromne zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie przemysłu kosmicznego i z całą pewnością uczestnicy tych zawodów będą rozchwytywani na rynku, który jest bardzo atrakcyjny choćby z punktu widzenia wysokości zarobków - zaznaczył gość Radia Kielce.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution