101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

PŚk z sukcesami w dziedzinie nauk kosmicznych [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 04.02.2019 08:33 / Data aktualizacji: 04.02.2019 10:03
Autor: Radosław Podsiadły , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Krzysztof Lipiec poseł PiS

Krzysztof Lipiec, poseł PiS
Kielce. 04.02.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Politechnika Świętokrzyska jest prężnym ośrodkiem, który w dziedzinie nauk kosmicznych odnotowuje sukcesy międzynarodowe - stwierdził poseł Krzysztof Lipiec. Przypomniał, że studenci z Kielc z powodzeniem biorą udział m.in w Międzynarodowych Zawodach Robotów Marsjańskich, prezentując konstrukcje oparte na najnowszych technologiach.

- Udział w tych prestiżowych zawodach zaświadcza o wysokim poziomie kieleckiej uczelni oraz doświadczeniu jej pracowników naukowych i wyjątkowych zdolnościach studentów - podkreślił na naszej antenie lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Dziś o współpracy naszego regionu i Politechniki Świętokrzyskiej z polskim sektorem kosmicznym rozmawiać będą w Kielcach wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a także marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Poseł Krzysztof Lipiec stwierdził, że kielecki ośrodek naukowy może mieć duży udział w rozwoju przemysłu kosmicznego.

Gość Radia Kielce dodał, że kolejna, piąta edycja European Rover Challenge odbędzie się w naszym regionie. "Świętokrzyskie 4.0" - takie hasło może przyświecać czwartej rewolucji przemysłowej w regionie - powiedział poseł. Przypomniał, że wielu studentów Politechniki Świętokrzyskiej już pracuje w branży kosmicznej. - Ale, jak zaznaczył, aby to osiągnąć konieczne jest wsparcie dla uczelni.

- Nad polskimi uczelniami, także nad Politechniką Świętokrzyską kuratelę sprawuje minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i czuwa, by nie zabrakło środków i aby badania prowadzone w kieleckiej uczelni postępowały. W Kielcach mamy bardzo prężny ośrodek robotyczny, naukowcy mają pomysły, w jaki sposób wdrażać nowoczesne technologie. To budzi podziw i uznanie nie tylko dla władz Politechniki Świętokrzyskiej, które wspierają pracowników naukowych i studentów, aby cywilizacyjny krok do przodu naszego regionu miał miejsce - powiedział poseł.

Jak zaznaczył Krzysztof Lipiec - w tym kontekście istotna dla Świętokrzyskiego jest budowa laboratoriów Głównego Urzędu Miar.

- GUM, który postawił na Kielce i fakt, że znajdą się u nas główne laboratoria urzędu, to duża szansa dla rozwoju regionu i miasta akademickiego. To popchnie region w kierunku nowych technologii - dodał.

Podczas dzisiejszego spotkania prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i zarazem organizator European Rover Challenge - Łukasz Wilczyński przedstawi założenia kolejnej, piątej już edycji zawodów oraz ogłosi termin i miejsce wydarzenia.

Wicepremier Jarosław Gowin będzie także gościem Radia Kielce. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution