101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rodzice przeciwni reorganizacji szkół

Data publikacji: 04.02.2019 20:43
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jastrzębska Wola. Spotkanie z rodzicami i nauczycielami SP w Jastrzębskiej Woli

Jastrzębska Wola. Spotkanie z rodzicami i nauczycielami SP w Jastrzębskiej Woli
04.02.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Ważą się losy dwóch szkół w gminie Iwaniska. Placówki w Wygiezłowie i Woli Jastrzębskiej mają zostać przekształcone w filie Szkoły Podstawowej w Iwaniskach i prowadzić zajęcia dla klas I-III oraz oddziału zerowego.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie reorganizacji szkół. Z tą decyzją nie zgadzają się rodzice i nauczyciele. W poniedziałek spotkał się z nimi świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Podczas burzliwej dyskusji w obu szkołach pojawił się pomysł utworzenia stowarzyszeń, które przejęłyby prowadzenie placówek. Taką możliwość wskazywał między innymi kurator. Aby udało się to przeprowadzić od przyszłego roku szkolnego, decyzję trzeba podjąć w ciągu najbliższych tygodni. Wstępnie rodzice mają się zdecydować do 15 lutego.

Wójt gminy Iwaniska, Marek Stanek, podtrzymuje propozycję utrzymywania czterech oddziałów w obu szkołach. Jeżeli powstaną w nich stowarzyszenia, deklaruje, że gmina pokryje koszty utrzymania, czyli opłaty za opał, media i sprzątanie. Wójt dodaje także, że w tym roku gmina inwestuje w rozbudowę szkoły w Woli Jastrzębskiej 200 tysięcy złotych, aby dostosować do obowiązujących wymogów.

Jastrzębska Wola. Spotkanie z rodzicami i nauczycielami SP w Jastrzębskiej Woli. Kurator Kazimierz Mądzik (drugi od prawej)04.02.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Te argumenty nie przekonują rodziców. Barbara Kalita, przewodnicząca Rady Rodziców, mówi, że propozycja utworzenia stowarzyszenia pojawiła się dopiero podczas tego spotkania. Teraz trzeba przemyśleć tę możliwość. Rodzice nie są również zadowoleni z propozycji pozostawienia trzyklasowej szkoły. Jeżeli mają wozić starsze rodzeństwo do szkoły w Iwaniskach, będą zabierać również młodsze dzieci. W ten sposób liczba uczniów w szkole w Jastrzębskiej Woli znacząco zmniejszyłaby się. Rodzice nie zgadzają się również z argumentem, że przekształcenie jest konieczne ze względu na oszczędności. Jacek Kalita, powołując się na wyniki audytu przeprowadzonego w gminie w ubiegłym roku, mówi, że największe straty przynosi szkoła w Mydłowie. Ta jednak nie jest przeznaczona do likwidacji.

W minionej kadencji, w gminie Iwaniska zlikwidowana została jedna placówka, w miejscowości Przepiórów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution