101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Grypa może wywołać bardzo poważne powikłania

Data publikacji: 05.02.2019 16:42
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
04.02.2019 Radio Kielce. Dr Maciej Szczukocki pediatra

04.02.2019 Radio Kielce. Dr Maciej Szczukocki, pediatra
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Grypa jest chorobą, która bardzo często dotyka dzieci. Ta infekcja wirusowa rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Grypą najłatwiej zarazić się w dużych skupiskach ludzi, dlatego dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli są szczególnie narażone na tę chorobę.

O tym jakie objawy mogą wskazywać na grypę i  jak ją leczyć mówiliśmy w „Czasie dla zdrowia”. Gościem programu był doktor Maciej Szczukocki specjalista pediatra z Kliniki Chorób Dziecięcych, oddziału Pulmonologiczno-Alergologicznego.

Panie doktorze czym grypa różni się od zwykłego przeziębienia?

Grypa jest o wiele poważniejszą jednostką chorobową przede wszystkim ze względu na bardzo poważne powikłania jakie może wywoływać. Jeśli chodzi o objawy to na pierwsze miejsce wysuwa się wysoka gorączka często sięgająca ponad 39 stopni. Dzieci mogą odczuwać także bóle mięśni i stawów. W przypadku grypy u najmłodszych zdarzają się dolegliwości podobne jak przy zatruciach: bóle brzucha, wymioty i biegunki. W tych przypadkach należy szczególnie uważać ,by nie doszło do odwodnienia organizmu co jest bardzo niebezpieczne.

Na czym polega leczenia?

Leczenie grypy u dzieci przebiega inaczej niż u dorosłych i wymaga podjęcia bardziej radykalnych środków. Dzieje się tak, ponieważ objawy i przebieg choroby są w ich przypadku dużo ostrzejsze. Niejednokrotnie leczenie grypy u dzieci wymaga pobytu w szpitalu.

Czy dziecko chore na grypę dostanie antybiotyk?

Nie grypę wywołują wirusy, z którymi antybiotyk sobie nie poradzi. Mogą zdarzyć się przypadki, że dziecko otrzyma antybiotyk ale tylko w przypadku dodatkowych powikłań takich jak choćby zapalenie ucha. Tu ważna uwaga, dziecku należy zawsze podawać antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Antybiotyk powinien być wybrany do końca.

Czy jest jeszcze czas, by zaszczepić dziecko przeciwko grypie?

Jeśli dziecko jest zdrowe to tak. Czas nabierania odporności wynosi 2 tygodnie. Najlepiej jednak szczepić dzieci przed rozpoczęciem sezonu.

Więcej o grypie u najmłodszych w rozmowie z doktorem Maciejem Szczukockim.

Część pierwsza:

Część druga:


Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution