101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

O Sejmie w podstawówce w Sadowiu

Data publikacji: 05.02.2019 17:48
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Szkoła Podstawowa w Sadowiu. Wizyta przedstawicieli Wszechnicy Sejmowej

Szkoła Podstawowa w Sadowiu. Wizyta przedstawicieli Wszechnicy Sejmowej
Sadowie. 05.02.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Garść przydatnych informacji oraz ciekawostek na temat Sejmu i pracy w polskim parlamencie przekazali pracownicy Wszechnicy Sejmowej uczniom Szkoły Podstawowej w Sadowiu w powiecie opatowskim. Kilkudziesięciu uczniów klas 6, 7 i 8, a także gimnazjum wysłuchało krótkiego wykładu, następnie napisało test podsumowujący lekcję.

Wizyta Wszechnicy Sejmowej. Od lewej poseł Andrzej KrySadowie. 05.02.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Monika Strzydnicka-Raczkowska z Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu informuje, że Wszechnica Sejmowa zajmuje się edukacją i promocją parlamentu. Największą częścią pracy są wizyty w Sejmie, dziennie obsługiwanych jest tysiąc osób. Od kilku lat, trzy razy w miesiącu odbywają się lekcje dla uczniów w całej Polsce.

- Staramy się docierać do młodzieży, której na co dzień trudno jest dojechać do Warszawy - mówi Monika Strzydnicka-Raczkowska.

Dodaje, że lekcja trwa niecałą godzinę i połączona jest z prezentacją multimedialną. Porusza historię polskiego parlamentaryzmu, historię sejmowych budynków oraz architekturę, a także zagadnienia związane z procedurą legislacyjną, która dla uczniów jest trudna do przyswojenia, bo to dla nich teoria, ale warto ją znać.

- Staramy się im uświadomić, że decyzje zapadające w sejmie dotyczą nas wszystkich, nie tylko warszawiaków - mówi przedstawicielka Wszechnicy Sejmowej.

Organizatorem wydarzenia jest poseł Andrzej Kryj. Podobne lekcje odbyły się już w Kunowie i Ćmielowie. Jak mówi parlamentarzysta, to inna forma nauki, podczas której można dowiedzieć się więcej, on sam także opowiedział, jak na co dzień wygląda jego praca.

- Generalnie, jako nauczyciel z wykształcenia, ale i pasji wykraczam poza swoje obowiązki sejmowe i staram się organizować przynajmniej raz w roku takie konkursy. Są też wyjazdy do Sejmu. To ma sens - mówi poseł i dodaje, że każdy parlamentarzysta ma możliwość zorganizowania takiej lekcji. Przygotowanie takiego wydarzenia wymaga jednak trochę czasu.

Uczniowie uważają, że test nie był prosty. Podkreślają, że spotkanie z pracownikami sejmu było dla nich ciekawe i jest to kontynuacja tego, co mają na lekcjach, jednak dla nich najciekawsze były zagadnienia związane z rozmieszczeniem sal w sejmie. Cieszyli się z możliwości poznania parlamentarzysty.

Szkoła Podstawowa w Sadowiu. Wizyta przedstawicieli Wszechnicy SejmowejSadowie. 05.02.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Chciałabym kiedyś pojechać do Sejmu i zobaczyć, jak to rzeczywiście wygląda - mówi Karolina Swat, jedna z uczennic.

Dyrektor szkoły w Sadowiu Anna Nowak podkreśla, że placówka szuka sposobów na urozmaicenie lekcji i przyznaje, że ma szczęście do gości. W ubiegłym roku lekcji wychowania fizycznego uczyła Anita Włodarczyk, do dzieci przyjechał Naukobus, powstała także tzw. zielona klasa, w której dzieci już wiosną będą mogły brać udział w ciekawych lekcjach.

Dzisiejsze wydarzenie odbyło się pod patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który ufundował nagrodę za pierwsze miejsce. Jest nią sprzęt elektroniczny. Kolejne dwie sponsoruje kierownictwo wszechnicy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution