101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sąd zdecyduje o dalszych losach komisji rewizyjnej

Data publikacji: 08.02.2019 15:23
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ostrowiec. Starostwo Powiatowe

Ostrowiec. Starostwo Powiatowe
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zarząd powiatu ostrowieckiego skarży rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody świętokrzyskiego w sprawie całkowitego uchylenia uchwały dotyczącej powołania komisji rewizyjnej. Pismo zostało wysłane w tym tygodniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

Jak informowaliśmy, w komisji rewizyjnej znalazło się sześciu radnych klubu KWW Jarosława Górczyńskiego i jeden radny niezrzeszony. W komisji nie ma żadnego przedstawiciela największego klubu opozycyjnego, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa o samorządzie powiatowym jednoznacznie wskazuje, że w skład komisji powinni wejść radni wszystkich klubów.

Na zaskarżenie rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody zgodę wyraziła większość radnych powiatowych podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, mimo że klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydaturę jednego ze swoich radnych do stworzenia nowej komisji. Wicestarosta Andrzej Jabłoński uważa, że powiat korzysta z przysługującego mu prawa i uważa, że uchwała została podjęta zgodnie z prawem. Ponowny wybór komisji uzależnia od decyzji sądu administracyjnego.

Jeżeli uchwała zostanie wycofana z obiegu, czyli jako niezgodna z prawem, wtedy konieczna będzie procedura dotycząca wyłonienia komisji rewizyjnej.

Wicestarosta przypomina również, że podczas wyborów składu komisji radni PiS-u indywidualnie zgłosili trzy kandydatury, które potem wycofali, dlatego w komisji nie zasiedli przedstawiciele wszystkich stron.

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Duda przypomina, że to kolejne rozstrzygnięcie nadzorcze wydane przez wojewodę. Uważa, że taki sposób sprawowania władzy można nazwać dyktaturą, która działa ponad prawem. Dodaje przy tym, że obóz rządzący z jakiegoś powodu boi się przedstawiciela PiS-u w komisji rewizyjnej.

- Mam podejrzenia, że coś jest na rzeczy. Widocznie czegoś się boją - twierdzi Zbigniew Duda. 

Wniosek starostwa zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution