101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Trzy wyjątkowe wystawy w BWA

Data publikacji: 08.02.2019 20:47
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Wernisaż wystaw w BWA

Wernisaż wystaw w BWA
Kielce. 08.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

100 „odświeżonych” fotografii mistrza Pawła Pierścińskiego, uchwycone na zdjęciach „Twarze ZAiKS-u” oraz malarstwo kielczanki, Martyny Borowieckiej - te trzy wystawy w piątkowy wieczór zostały otwarte w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. Dwie pierwsze będą czynne tylko do 15 lutego.

Szczególne miejsce zajmuje pierwsza z ekspozycji. W Galerii Górnej znalazły się zdjęcia zmarłego w 2017 roku Pawła Pierścińskiego. Tematyka prezentowanych fotografii jest niezwykle różnorodna, od najsłynniejszych, ikonicznych zdjęć krajobrazu, poprzez zdjęcia przemysłowe, po fotokolaże i abstrakcje.

Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych wyjaśnia, że zdjęcia przeniesiono na nowocześniejszy nośnik cyfrowy i wydrukowano. Dla porównania widzowie mogą zobaczyć kilka oprawionych oryginalnych odbitek analogowych.

- Biuro Wystaw Artystycznych wsparte dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie, które napisaliśmy i złożyliśmy do programu operacyjnego „Sztuki wizualne”, zrealizowało wystawę fotografii Pawła Pierścińskiego, przeniesionych na nowocześniejsze nośniki. Jest to ekspozycja zrealizowana w wielkoformatowych wydrukach, oprawionych, przygotowanych do prezentacji nie tylko tutaj w Kielcach. W najbliższym czasie będzie pokazywana w Kaliningradzie. Postaraliśmy się o zorganizowanie tej wystawy, ponieważ chcemy oszczędzać oryginały. Cześć tych oryginałów jest już troszeczkę podniszczonych, bo one funkcjonują w różnym obiegu wystawienniczym od 30-40 lat, a wiadomo, że za każdym razem coś z nimi się dzieje, więc chcemy je zabezpieczyć, trzymać jak matryce - podkreśla Stanisława Zacharko-Łagowska.

Fotografie Pawła Pierścińskiego znalazły się także w 200-stronnicowym albumie, który można kupić w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Wystawa zdjęć Pawła Pierścińskiego potrwa tylko do 15 lutego. Więc warto się pospieszyć, by zobaczyć prace Mistrza w nowej jakości.

Także do 15 lutego czynna będzie kolejna ekspozycja, zatytułowana „Twarze ZAiKS-u”, która znalazła swoje miejsce w Galerii Dolnej. Na fotografiach można zobaczyć tak wybitne postaci polskiej kultury, jak: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Artur Rubinstein, Magdalena Abakanowicz, Leon Tarasewicz, Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Wojciech Kilar, Agnieszka Duczmal, Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Gustaw Holoubek, Czesław Niemen, Kora, Andrzej Kurylewicz, Leszek Możdżer czy Wojciech Młynarski.

Wystawa powstała z okazji 100 lat istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (czyli Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych). Jubileusz był obchodzony 18 marca 2018 roku.

Natomiast do 15 marca będzie można przyjrzeć się malarstwu młodej i utalentowanej kielczanki, Martyny Borowieckiej. W 2013 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie. Od października 2014 roku studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Ukończyła również trzyletnią międzywydziałową Otwartą Pracownię Projektowania Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Martyna Borowiecka przyznaje, że od dzieciństwa zajęcia wizualne sprawiały jej przyjemność.

- Naturalne było więc, że zaczęłam edukację w liceum plastycznym i zapragnęłam kontynuować tę przygodę, która tak naprawdę stała się moim sposobem i stylem życia, z czego jestem naprawdę bardzo dumna i chciałabym to robić nadal - wyjaśnia.

Prace kielczanki mają tajemniczy tytuł: „To, co widzimy jest jedynie snem, snem we śnie”. Jak się ma do jej prac? Warto się o tym przekonać samemu. Na potrzeby swoje wystawy malarka zaaranżowała też przestrzeń Małej Galerii. Efekty szczególnie będą widoczne w słoneczny dzień.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution