101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyska sztuka ludowa na wybiegu

Data publikacji: 08.02.2019 22:02
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Kultura
Komentarze
Pokaz mody w WDK

Pokaz mody w WDK
Kielce. 08.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyski Folk Fashion - tak zatytułowane widowisko pokazał Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Jego główną częścią był pokaz mody. Autorzy kolekcji inspirowali się świętokrzyską sztuką ludową.

Na wybiegu pojawili się tancerze w strojach zaprojektowanych przez czworo studentów III roku Wzornictwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: Ewę Tokarczyk, Katarzynę Majcher, Klaudię Wieczorek i Wojciecha Twardego. Rzeźbą „Ptakiem dziwakiem” Andrzeja Kozłowskiego, znajdującą się w zbiorach kieleckiego WDK zainspirowała się Ewa Tokarczyk.

- Przeniosłam przede wszystkim motywy i kolorystykę tej rzeźby na tkaninę i to było podstawą mojej kolekcji - mówi jej autorka.

Kolekcja powstała pod kierunkiem Augustyny Nowackiej, projektantki ubioru z Wojewódzkiego Domu Kultury, prowadzącej również zajęcia ze studentami wzornictwa.

- To połączenie nowoczesności z tradycją. Na tym nam bardzo zależało. Ważne jest również to, że młodzi ludzie zainteresowali się kulturą ludową i wykorzystali jej elementy w swoich autorskich projektach - podkreśla pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Kolekcja prezentowana będzie podczas imprez i wydarzeń kulturalnych Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach i Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Obie instytucje, które są współorganizatorami przedsięwzięcia, twierdzą, że to ciekawa i niekonwencjonalna wizytówka regionu.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution