101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Muzeum chwali się nowymi eksponatami

Data publikacji: 09.02.2019 17:36
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze
Sandomierz. Kolekcja nowych nabytków Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

Sandomierz. Kolekcja nowych nabytków Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
Sandomierz. 09.02.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Najnowsze nabytki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu prezentowane są na wystawie w Zamku Królewskim. To przedmioty kupione i przekazane przez darczyńców w 2018 roku i 2017 roku.

Kolekcja obejmuje różne działy. Etnograficzny wzbogacił się o kolejne, będące przykładem lokalnej sztuki ludowej, drewniane zabawki Jana Pula z Trześni. Są również oleodruki z lat 50. ubiegłego wieku, czyli odbitki naśladujące obraz olejny. Dział sztuki wzbogacił się także o kolejne obrazy Jerzego Potrzebowskiego. Są ponadto elementy architektoniczne, stanowiące pozostałość po dawnym zamku  sandomierskim wysadzonym przez Szwedów, a także pojedyncze mapy i monety okolicznościowe przekazane przez Narodowy Bank Polski.

Pomysłodawcą wystawy jest dyrektor Muzeum Okręgowego Dominik Płaza. Jak nam powiedział zależy mu na tym, aby sandomierzanie i turyści zapoznali się szerzej z działalnością muzeum. W swoich obowiązkach, oprócz dbałości o zbiory, ma ono również ich gromadzenie i zabezpieczanie w celu zachowania dziedzictwa kulturowego.

Szczególne miejsce na wystawie zajmuje gablota z szachami sandomierskimi pochodzącymi prawdopodobnie z początku XIII wieku. W ubiegłym roku udało się je uzyskać na własność z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wcześniej były przechowywane w sandomierskim muzeum jako depozyt.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution