101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup Piotrowski: wyzbądźmy się znieczulicy względem chorych

Data publikacji: 10.02.2019 07:41 / Data aktualizacji: 10.02.2019 15:57
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
10.02.2019 Piekoszów. Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęła msza w Domu Dla Niepełnosprawnych

10.02.2019 Piekoszów. Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęła msza w Domu Dla Niepełnosprawnych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w Domu Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Uroczystość poprowadził biskup kielecki Jan Piotrowski, który udzielił chorym sakramentu namaszczenia.

W trakcie homilii ordynariusz diecezji kieleckiej wspomniał o obowiązku, jaki ciąży na wszystkich zdrowych oraz o potrzebie wyzbycia się egoizmu i znieczulicy względem osób chorych i niepełnosprawnych.

Po mszy biskup odwiedził chorych przebywających na oddziale szpitalnym i rehabilitacyjnym, w domu pomocy społecznej oraz mieszkańców lokali aktywizujących.

Jak mówi ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu Dla Niepełnosprawnych i diecezjalny duszpasterz chorych, Światowy Dzień Chorego ma przypominać, abyśmy byli wrażliwi na potrzeby chorych na co dzień. 

- Chorzy są między nami, oczekują na naszą bliskość i opiekę, nie tylko tą medyczną, ale także duchową. Może być to nawet zwykła rozmowa. Ponadto, warto zwrócić uwagę na osoby choćby w naszej rodzinie, które są przygnębione i cierpiące – mówi ks. Jan Jagiełka.

Światowy Dzień Chorych jest też okazją do podziękowania pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom, którzy na co dzień pracują z chorymi i niepełnosprawnymi.

Wśród pacjentów uczestniczących w dzisiejszej uroczystości byli państwo Mieczysław i Bernadetta Mazurkowie. Jak mówią, wparcie duchowe pomaga im w szybszym powrocie do zdrowia, a modlitwa jest równie istotna jak rehabilitacja.

W poniedziałek w Kielcach z chorymi spotka się biskup Marian Florczyk, który o 12.00 odprawi mszę w Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty.

Światowy Dzień Chorego odbywa się z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1992 roku. Przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.

Orędzie na Światowy Dzień Chorego wystosował papież Franciszek. Podkreśla w nim, że opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości. Papież odwołał się też do postawy św. Matki Teresy z Kalkuty, która poświęciła swoje życie bezinteresownej służbie ubogim. Franciszek wezwał do promowania kultury bezinteresowności, która pomoże przezwyciężyć kulturę zysku i odrzucenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution