101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szopki z Krakowa można oglądać w Szańcu

Data publikacji: 10.02.2019 18:44
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Szaniec. Pokonkursowa wystawa Szopek Krakowskich w Wiejskim Domu Kultury

Szaniec. Pokonkursowa wystawa Szopek Krakowskich w Wiejskim Domu Kultury
10.02.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Wiejskim Domu Kultury w Szańcu nieopodal Buska-Zdroju uroczyście otwarto wystawę niezwykłych Szopek Krakowskich. W ramach ekspozycji można obejrzeć 25 dzieł sztuki rękodzielniczej, które przedstawiają miniatury zabytkowych budowli Krakowa.

Jak informuje Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, historia wspomnianych dzieł sięga przełomu 18 i 19 wieku. Jak dodaje, są to niezwykłe prace.

- Szopka jest opowieścią, barwną, baśniową. Szopka ma postaci legend, historii, współczesności i te postaci są umieszczone w odpowiedniej aranżacji i elementach architektury. Zawiera różne symbole i okazjonalne napisy rocznicowe – mówi Małgorzata Niechaj.

Podstawowe materiały wykorzystywane do budowy szopek to drewno, dykta, tektura, papier, bibuła, ale pojawiają się też szopki wykonane z wykorzystaniem materiałów poddanych recyklingowi. W niektórych szopkach występują postaci rzeźbione i malowane - podkreśla kustosz.

Tomasz Mierzwa, zastępca miasta i gminy Busko-Zdrój przypomina, że wystawa po raz pierwszy zagościła w Szańcu w 2015.

- Zainteresowanie ekspozycją jest bardzo duże. W ubiegłym roku do specjalnej księgi wpisało się ponad 1000 osób. Byli to mieszkańcy Szańca, okolicznych wiosek, Buska i kuracjusze – zaznacza Tomasz Mierzwa.

Osoby, które zdecydowały się obejrzeć wystawę, są pod jej wrażeniem. Mieszkanka Szańca podkreśla, że szopki są przepiękne. Podziwia twórców za ich niesamowitą pracę.

Wystawie, która będzie dostępna dla zwiedzających do końca marca, towarzyszą fotografie Krakowa, filmy z jubileuszowego konkursu szopek krakowskich, a także wywiady i pokazy tworzenia stajenek.

W ubiegłym roku Szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution