101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Znane polskie kolędy zabrzmiały w Sandomierzu

Data publikacji: 10.02.2019 19:27
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze
Sandomierz. Wieczór Kolęd i Tańców Polskich

Sandomierz. Wieczór Kolęd i Tańców Polskich
10.02.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbył się Wieczór Kolęd i Tańców Polskich. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska” działający przy Szkole Podstawowej nr 1, a także „Siarkopolanie” oraz zespół śpiewaczy z Wrzaw.

Choreograf Dariusz Bukowski powiedział, że najlepszym sposobem na przekazywanie tradycji młodszym pokoleniom jest dobry przykład osób starszych. Można to robić poprzez wspólne próby i występy. Dodał, że powinniśmy dążyć do tego, aby dawne stroje, kultura i muzyka były naszą dumą, jak na zachodzie Europy, gdy przy narodowych świętach wszyscy potrafią to wyeksponować poprzez ubiór i postawę.

Dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Sandomierska" mówiły nam, że lubią tańczyć, ponieważ daje im to dużo przyjemności, uczą się nowych kroków i coraz lepiej poznają nawzajem.

Współorganizatorem koncertu było Sandomierskie Centrum Kultury. Krzysztof Kwiecień powiedział, że cieszy go, iż w mnogości wielu rozmaitych wydarzeń, w tym o charakterze komercyjnym, Wieczór Kolęd i Tańców Polskich odbywa się od 21 lat. Jest pretekstem do przypomnienia obyczajów i edukowania społeczeństwa w tym kierunku. To również kolejna okazja, aby uświadomić sobie jak wiele zawdzięczamy dawnej kulturze i tego, że jest ona źródłem licznych inspiracji.

Podczas koncertu, który odbył się w Domu Katolickim, dzieci zaśpiewały 10 najbardziej znanych polskich kolęd. W części tanecznej można było zobaczyć wszystkie tańce narodowe tj. polonez, krakowiak, mazur, kujawiak i oberek. Były również tańce śląskie. Cała sala widowiskowa wypełniona była publicznością.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution