101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szkolenia? Pracownicy ich nie chcą

Data publikacji: 11.02.2019 10:26
Autor: Paweł Solarz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Michał Zatorski  prezes Akademii Przedsiębiorczości

Michał Zatorski - prezes Akademii Przedsiębiorczości
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Z danych Eurostatu wynika, że w 2016 roku tylko 4 procent pracowników w wieku od 25 do 64 lat wzięło udział w szkoleniach i kursach doszkalających – powiedział w „Na każdą pogodę” Michał Zatorski. Prezes Akademii Przedsiębiorczości z Kielc dodał, że to jeden z najgorszych wyników w ostatnich latach.

Ekspert rynku pracy tłumaczył, że może to wynikać z niechęci pracodawców, których - po pierwsze - nie stać na opłacenie szkolenia, a po drugie, pracownik biorący udział w kursie jest wyłączony z codziennych zajęć w przedsiębiorstwie.

Jak tłumaczył gość Radia Kielce, problemem są także kwalifikacje pracowników, które coraz rzadziej korelują z wymaganiami przedsiębiorców. Natomiast rynek pracy poszukuje pracowników posiadających tak zwane twarde kompetencje: zarządzanie strategiczne w IT, inżynieria mechaniczna, obsługa wózka widłowego, marketing i reklama, inżynieria lotnicza, pozycjonowanie w wyszukiwarkach, cyberbezpieczeństwo, analityka danych, czy analiza finansowa.

- Warto także zwrócić uwagę na tych, którzy dysponują tak zwanymi kompetencjami miękkimi: kreatywnością, wytrwałością i odpornością na stres, przedsiębiorczością, czy umiejętnością rozwiązywania problemów. Pracodawcy, czy sami pracownicy mogą zwrócić się o pomoc do urzędów pracy, instytucji szkolących, czy bezpośrednio do Akademii Przedsiębiorczości (www.ap.org.pl) – stwierdził Michał Zatorski.

Część pierwsza rozmowy:

Część druga rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution