101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Historie jak z filmu, ale są prawdziwe. O szpiegach i agentach w OMPiO

Data publikacji: 11.02.2019 12:18
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Historie jak w z wojennych filmów szpiegowskich, które wydarzyły się naprawdę będzie można usłyszeć podczas spotkania, jakie we wtorek (12 lutego) o godzinie 17.00 odbędzie się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Gościem będzie Jerzy Rostkowski, autor książki „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń”.

Muszkieterzy to polska organizacja konspiracyjna o charakterze wywiadowczym działająca w okresie II wojny światowej. Przez aliantów uznawana za jedną z najlepszych. Główną, tajną siedzibę miała w Warszawie, w Podkowie Leśnej. Kierowana była przez Stefana Witkowskiego, bohatera wojny polsko-bolszewickiej, w okresie międzywojennym uznanego na świecie wynalazcę, a jednocześnie działającego w Szwajcarii oficera polskiego wywiadu.

Doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, podkreśla, że dzieje Muszkieterów to historia sensacyjna.

- Stefan Witkowski został przez polskie państwo podziemne skazane na karę śmierci. Natomiast Jerzy Rostkowski próbuje przeprowadzić ten historyczny proces i usiłuje dowiedzieć się, czy wyrok na Stefana Witkowskiego był wyrokiem słusznym. Historia Muszkieterów to jest historia sensacyjna. Oddział tworzyli ziemianie i arystokraci - mówi Marek Maciągowski.

Organizacja miała wielu agentów. Jej działalność nie ominęła ziemi świętokrzyskiej. Z Ponidzia pochodzili członkowie ścisłego kierownictwa: Aleksander Wielopolski (z Chrobrza), Władysław Skura (z Nieprowic), Stefan Dembiński (z Szyszczyc).

Gośćmi honorowymi spotkania będą: dr Zbigniew Stańczyk - historyk, wieloletni kustosz Instytutu Hoovera w Kalifornii (The Hoover Institution on War, Revolution and Pace) oraz Krzysztof Mańkowski - świadek wydarzeń, syn Klementyny Mańkowskiej, agentki Muszkieterów.

Spotkanie zorganizowali Fundacja imienia Stefana Artwińskiego i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Wstęp wolny.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution